Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozite PFA 2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozite PFA 2016

buna ziua,

Va rog mult spuneti-mi si mie ce impozite plateste un PFA in 2016, obligatoriu?
Am un prieten care tocmai si-a deschis un PFA, este salariat, i-am depus declaratia 220, am cumparat Registru inventar si Registru jurnal de incasari si plati, ce trebuie sa mai cumpar si ce declaratii trebuie sa mai depun avand in vedere ca el este salariat?

Va multumesc anticipat!
Acum dupa ce ati depus d220, o sa primiti acasa decizia de impunere 260 in care apar ratele trimestriale de platit in timpul anului pentru impozitul pe venit si contributia la sanatate. Termenul de plata pentru acestea e 25 a ultimei luni din fiecare trimestru.
In acest prim an de activitate nu mai trebuie sa depuneti nicio declaratie pentru pfa.
Nu stiu ce activitate e autorizata pe pfa si in functie de asta, daca va trebuie sa folositi o casa de marcat sau facturier si chitantier.