Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de mandat- vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de mandat- vechime in munca

Buna ziua

Activitatea prestata in baza unui Contract de mandat reprezinta vechime in munca si stagiu de cotizare la pensie?

Multumesc
Activitatea prestata in baza unui contract de mandat nu constituie vechime in munca.

art.16 C.mun.
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Este stagiu de cotizare la pensie daca ati platit contributia la pensie pe perioada respectiva cat ati avut contract de mandat.