Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract de mandat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract de mandat

Care sunt contributiile ce se retin atat la nivel de angajat cat si la nivel
de angajator pentru un contract de mandat? Multumesc!
In cazul unui contract de mandat nu exista notiunile de angajat si angajator, ci de mandatar si mandant.

Pentru contributii vedeti aceste link-uri:
www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ] /
@dan61,
Daca va intereseaza contributiile in cazul contractului de mandat in cadrul unei asociatii de proprietari, concret acestea sunt urmatoarele:
a) Contribuții individuale:
CAS = 10.5% din indemnizatia bruta
CASS = 5.5% din indemnizatia bruta
Impozit = 16% din venitul impozabil; baza de calcul se obtine scazand din brut CAS, CASS si eventual deducerea personala de baza (daca la asociatie este locul principal de realizare de venituri)

b) Contribuții achitate de asociatie:
CAS = 15.8% din indemnizatia bruta
CASS = 5.2% din indemnizatia bruta

Nu se calculeaza, nu se retin, nu se platesc la stat: contribuția de asigurări pentru șomaj, contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale.