avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Service auto mi-a distrus masina
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Service auto mi-a distrus masina

Buna ziua,

As dori sa stiu daca ma puteti ajuta intr-o problema.

Inainte de Craciun am lasat masina, un Audi A6 la un service auto in Bucuresti pentru schimbat distributie (pe lant). Am ridicat masina pe 24 ianuarie, intarziere cu livrare piese, etc.
Eu lucrez in Slovacia. Pe data de 26 ianuarie am inapoi plecat spre Slovacia cu masina, iar aproape de granita dintre Ungaria si Slovacia motorul a inceput sa tremure si martor de bord cu engine check. Am fost cu masina la un service Audi Service Slovacia, si mi-au facut constatare, ce indicau spre nesincronizare pistoane motor, posibil distributie. Am purtat mai multe discutii cu proprietarul de la service, insa mi-a fost zis ca eu garantie am in Romania, si el trebuie sa vada masina. Masina in starea care era nu putea fi condusa 1000 de km pana in Bucuresti (asta mi-au confirmat cei de la Audi service).

Din lipsa de bani, am dus masina abia luni pe 1 martie la service Audi pentru reparat. Au zis ca trebuie dat motorul jos si verificat. M-au sunat azi si mi-au spus ca au observat ca cei de la service de acolo au pus mult silicon la o garnitura de la capac motor, unde nu trebui folosit silicon, siliconul intrand in ulei. Concluzia este ca motorul este distrus, deci am ramas fara masina, 1500 de euro service Romania si 700 de euro service in Slovacia + Bani cheltuiti pe cumparat masina etc.

Factura de la service din Romania nu stiu pe unde este, insa am de la ei stampila pe cartea de service a masinii unde scrie ca a fost schimbata distributia + un deviz.

Este posibil sa fac ceva in cazul asta? Mi-este dificil si cu deplasatul in tara, pentru ca nu pot sa-mi iau liber aici usor. As putea castiga cazul daca-i dau in judecata? In caz ca nu gasesc factura, ar trebui sa renunt?

Va multumesc!
Va trebuie facture si chitanta/bon pentru a demonstra ca ati achitat banii de reparatie. In plus, se pot solicita si banii de service din Slovacia.
Banii pe motor ar trebui intai cheltuiti cu repararea lui si apoi solicitati.
Se solicita expertiza tehnica auto in instanta.
Se achita taxa de timbre la valoarea sumei de bani solicitate.

Multumesc pentru raspuns. Motorul este ireparabil, asa mi-au spus cei de la service de aici. Sa cumpar motor nou, ar insemna 10-12.000 de euro cel putin.
Cati km avea motorul vechi? Daca a ramas fara ulei (a mers fara ungere) e clar ca este compromis total. Daca masina avea peste 100000km, cred ca merita sa cumparati un motor secon hand. Iar in privinta despagubirilor, chiar daca nu gasiti factura si chitanta, este obligatoriu ca acestea sa se afle in contabilitatea firmei care a efectuat reparatia.
Ideal ar fi sa negociati ca montarea motorului second hand sa fie efectuata tot la service-ul (atelierul) vanzatorului pentru a evita situatia ca motorul sa functioneze prost si sa platiti din nou manopera de demontare/montare. Cautati pe olx.ro, se vand destul de multe motoare din dezmembrari.
Masina nu ati adus-o la acelasi service care v-a schimbat distributia? Nu v-a dar o garantie pentru manopera si piese?

Explicatia cu prea mult silicon la o garnitura de la capacul motorului este puerila, excesul de silicon nu putea sa fie atat de mare incat sa influenteze ungerea motorului.
Ganditi-va numai cat silicon ar fi trebuit sa intre in ulei astfel incat sa ii modifice proprietatile de ungere!
In mod sigur este vorba despre o reglare defectuoasa a distributiei.
Distributia nu a fost bine pusa la punct, o diferenta de un singur dinte al curelei de distributie poate avea drept efect nesincronizarea pistoanelor.
Sau au folosit un kit de distributie "no name" in locul unui original.
Service-ul la care ati adus masina pentru constatare ar trebui sa va elibereze un document in care sa mentioneze constatarile, ulterior va puteti indrepta impotriva service-ului care a schimbat distributia pentru recuperarea prejudiciului.

Este suficient o bucatica de silicon sa patrunda intr-un canal de ungere ca-l obtureaza ;una mica,niciodata defectarea mototrului nu se produce din cauza mixarii uleiului cu silicon!
Motorul de pe masina era nou? Numai asa se poate cere inlocuirea cu unul nou .
Trebuie inlocuit cu unul cu acelasi numar de kilometri (aproximativ) ,fapt certificat in factura de cumparare . Si de montat /pus in functiune sa-l puna vanzatorul ,altfel in cazul care functioneaza defectuos/deloc vanzatorul se apara cu tot felul de scuze ,ba ca sistemul informatic al masinii e defect si a defectat si noul motor ,ba ca a fost o eroare de montare ...

Alte discuții în legătură

Cumparare masina cu motor defect, fara ca vanzatorul sa imi comunice acest lucru fitcros fitcros Cumparare masina cu motor defect Am cumparat in vara anului trecut o masina de pe OLX cu motor defect, fara ca vanzatorul sa imi comunice acest lucru. Masina ... (vezi toată discuția)
Problema cu un service auto petrica101 petrica101 Buna ziua .Am o problema cu un serce auto am dus masina la service din cauza ca pierdea antigel si avea scurgeri de ulei .am dus masina pentru constatarea ... (vezi toată discuția)
Recuperare autoutilitara anarhy2004 anarhy2004 va rog ajutati-ma in urma cu 2 luni de zi am schimbat distributia la autoutilitara la recomandarea reprezentantei auto de unde am achizitionat masina in urma ... (vezi toată discuția)