Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evaluare cota parte apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evaluare cota parte apartament

Detin cota de 37 /40 dintr-un apartament in suprafață de 87 mp. Cota de 3/40 apartine unui coproprietar . Coproprietarul doreste sa-i platesc contravaloarea cotei parti de 3/40. Doresc sa aflu cum se face evaluarea bunului pentru a stabili valoarea cotei coproprietarului și care este procedura legală . Mentionez ca din anul 1999 de cand am intrat in posesia apartamentului in cota de 37/40 ,eu m-am ingrijit de plata impozitului intregului bun , eu am adus imbunatatiri majore intregului bun din salariile familiei si nu din alte surse ,eu am locuit in intregul apartament ,apartamentul la data cumpărării fiind fara nicio imbunatatire de la ldarea in folosinta -1975. Multumesc si astept cu interes raspunsul Dvs.
prin partaj puteti solutiona problema, partaj prin care dvs ramaneti cu apartamentul si celalalt cu o sulta platita de dvs.
Partajul se face pe cale amiabila la notar sau in instanta.
Multumesc pentru raspuns. Cine-mi stabileste valoarea sultei si dupa ce criterii ?
pe cale amiabila sulta se stabileste de comun acord intre parti, la instanta o sa aveti nevoie de un evaluator.