Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amanarea pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amanarea pronuntarii

buna dimineata .as dorii sa stiu care este limita maxima de amanare a pronuntarii solutiei.Pina in prezent au fost 3 termene a cate 7 zile,cate vor mai urma?
Daca cererea de chemare in judecata s-a formulat dupa 15.02.2013 inclusiv, potrivit art. 396 din Codul de procedura civila (1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.

In practica, se intampla, din pacate, destul de des sa fie depasit termenul de mai sus.

Se poate formula contestatie privind tergiversarea procesului, insa, nu va recomand. Tot acel judecator/acel complet va judeca. Mai bine mai aveti putina rabdare, poate se rezolva.
Amanarea pronuntarii potrivit art. 396 al.1din Codul de procedura civila nu poate depasi 15 zile.In practica sunt cazuri cand acest termen este depasit , instanta are probabil motive intemeiate sa procedeze astfel.Nu am cunostinta de vreo sanctiune pentru depasirea termenului