Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare pronuntare de 4 ori.. Bună ziua! Am un proces ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare pronuntare de 4 ori.. Bună ziua! Am un proces de partaj de 3 ani deja, la ultima ședință ...

Bună ziua! Am un proces de partaj de 3 ani deja, la ultima ședință a rămas în pronuntare.. S-a amânat deja de 4 ori pana acum, nu înțeleg! Este nehotărât, a intervenit ceva? Cate amanari are dreptul un judecător sa ceara?

Potrivit art.396 alin 1 Cod procedura civila, În cazuri justificate, dacă instanța nu ia hotărârea de îndată, pronunțarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăși 15 zile.
Asa este in teorie, conform legii caci in practica...

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Potrivit art.396 alin 1 Cod procedura civila, În cazuri justificate, dacă instanța nu ia hotărârea de îndată, pronunțarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăși 15 zile.