Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In litigiile de munca se poate solicita reexaminarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In litigiile de munca se poate solicita reexaminarea daca hotararea pronuntat in apel este total opusa celei pronuntata in fond?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca intr-un litigiu de munca s-a pronuntat la fond o sentinta prin care s-a respins actiunea reclamantului in intregime iar in apel s-a pronuntat o sentinta prin care s-a admis in intregime actiunea reclamantului,fara a se administra probe noi, mai exista o alta cale de atac?
cristina69 a scris:

Daca nu se aplica prevederile art. 509 pct.6.....alte motive de revizuire ...nu mai am....

In acest caz, nu puteti promova o cerere de revizuire.
Imi cer scuze ca insist........Dar am impresia ca nu inteleg eu bine .........Respectiv daca art. 509 pct 6.prevede ca se poate cere revizuirea daca s-a casat, s-a anulat ori s-a schimbat hotararea unei instante pe care s-a intemeiat hotararea a carei revizuire se cere iar la pct 2
(2) Pentru motivele de revizuire prevazute la alin. (1) pct. 3, dar numai in ipoteza judecatorului, pct. 4, pct. 7-10 sunt supuse revizuirii si hotararile care nu evoca fondul, eu inteleg ca pot sa cer revizuirea hotararii din apel motivat de faptul ca , aceata schimba in totalitate hotararea din fond......
Spuneti-mi, va rog unde gresesc.....