Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Masa calda acordata salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Masa calda acordata salariatilor

Se poate acorda o masa calda salariatilor in suma de 9.41lei/zi cv.unui tichet de masa,in situatia in care societatea detine un restaurant?
In acest caz regimul fiscal este ca cel al tichetelor de masa?
Multumesc frumos.
Art. 32 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa :

Angajatorii care au organizate cantine-restaurant sau bufete, potrivit art. 2 alin. (1) din Legea nr. 142/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, pot achizitiona, tipari si distribui tichete de masa pe suport hartie, cu respectarea prevederilor art. 30, numai salariatilor proprii, incadrati cu contract individual de munca. In acest caz, angajatorii respectivi sunt obligati sa asigure evidenta, circulatia si pastrarea tichetelor de masa pe suport hartie, astfel incat sa poata face dovada cheltuielilor efectuate in acest scop, in vederea aplicarii prevederilor art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificarile si completarile ulterioare.

Tratamentul fiscal al alocatiei de hrana acordata salariatilor
[ link extern ]