Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate+serviciu 4 ore
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate+serviciu 4 ore

Buna ziua! Sunt pensionar de invaliditate, cu capacitatea de munca pierduta in totalitate (adica gradul II, cred) din 2014. Si am lucrat 3 luni de zile la o unitate protejata cu 4 ore, din noiembrie 2015 pana-n februarie 2016. Raman fara pensia de invaliditate daca am procedat asa? M-a platit la 4 ore acolo, adica cam 420. Va rog sa m-ajutati cu vreun sfat cum ar trebui sa procedez mai departe. Inca nu stiu daca mi-a taiat pensia de invaliditate. As vrea sa revin la pensia de invaliditate, cu serviciul s-a terminat, nu e pentru mine, din pacate :( . Va multumesc!
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

Art. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:

e) pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul I sau II, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni;

Art. 115
In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);

Art. 116
Incetarea, suspendarea sau reluarea platii pensiei, precum si orice modificare a drepturilor de pensie se fac prin decizie emisa de casele teritoriale de pensii, respectiv de casele de pensii sectoriale, in conditiile respectarii regimului juridic al deciziei de inscriere la pensie.

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

2. Fiind pensionar de invaliditate gr. I sau gr. II nu puteti cumula pensia cu veniuri din salariu.

3. O sa se emita o decizie de suspendare a platii pensiei iar dvs. va trebui apoi sa faceti cerere pentru reluarea in plata a pensiei (anexati o copie dupa decizia de incetare a contractului individual de munca).

4. Veti primi o scrisoare de debit pentru a restitui pensia incasata necuvenit pe perioada cat ati avut si salariu, indiferent de cuantumul salariului.

5. Trebuia sa ne intrebati inainte de a semna contractul individual de munca.
Multumesc de raspunsul prompt al dvs. M-am invatat minte!