Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Situatii financiare an 2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Situatii financiare an 2015

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana , angajata cu CIM - functia contabil ( are studii superioare de specialitate ) dar este si administrator prin actul constitutiv , poate semna situatia financiara an 2015 si la contabil cu semnatura electronica si la administrator?
Va multumesc
Poate, prin modificarea art.10 alin.(2)din Legea contabilitatii, prin Legea 121/2015. Prevederea noua este : Contabilitatea se organizeaza si se conduce,de regula,in compartimente distincte,conduse de catre directorul economic,contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii.