avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Situatii financiare an 2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Situatii financiare an 2015

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana , angajata cu CIM - functia contabil ( are studii superioare de specialitate ) dar este si administrator prin actul constitutiv , poate semna situatia financiara an 2015 si la contabil cu semnatura electronica si la administrator?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 16:46, 7 Martie 2016
Poate, prin modificarea art.10 alin.(2)din Legea contabilitatii, prin Legea 121/2015. Prevederea noua este : Contabilitatea se organizeaza si se conduce,de regula,in compartimente distincte,conduse de catre directorul economic,contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschiderea contabilitatii unei asociatii infiintate in baza og26/2000 DragosIcleanu DragosIcleanu Sartu mana/Buna ziua.Am citit in Legea 121/2015 privind aprobarea OUG 79/2014 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991 ca: Art I 2. ... (vezi toată discuția)
Director financiar Tentuele Tentuele Eu nu am studii superioare, detin doar diploma pentru cursuri de contabilitate, efectuez toate inregistrarile contabile, insa balanta si bilantul sunt semnate ... (vezi toată discuția)
Semnatura la bilant tikuca tikuca Buna ziua. Pot sa semnez situatiile financiare anuale simplificate daca eu am introdus datele in cursul anului si am studii superioara economice (durata ... (vezi toată discuția)