Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... alegeri local 2016
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

alegeri local 2016

sunt funcționar public de execuție într-o primărie și doresc să candidez ca primar într-o altă primărie (domiciliu) ce pași trebuie să urmez ?
Vă mulțumesc !
Legea nr. 188/1999
Articolul 95
(1) Raportul de serviciu se suspendă la iniţiativa funcţionarului public în următoarele situaţii:
d) pentru participare la campania electorală;

Faceți o cerere de suspendare a raportului de serviciu pe perioada campaniei electorale, în temeiul Art. 95 alin (1) lit. d) din Legea nr. 188/1999.

Dacă veți câștiga, raportul de serviciu se suspendă de drept, conform prevederilor:
Articolul 94
(1) Raportul de serviciu se suspendă de drept atunci când funcţionarul public se află în una dintre următoarele situaţii:
a) este numit sau ales într-o funcţie de demnitate publică, pentru perioada respectivă, cu excepţiile prevăzute la art. 34;*) (înalți funcționari publici și funcționari publici de conducere)
cismasu, utilizator
Cred eu ca trebuie sa aveti domiciliul stabil in localitatea in care participati la functia de primar.
Am domiciliul stabil în UAT- ul unde doresc să candidez
Mulțumesc pentru informații !
Succes la alegeri!