Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract arenda fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract arenda fara succesiune

cum inregistrez un contract de arenda la primarie avand in vedere ca titlul de proprietate are ca si proprietar bunicul decedat al celor care ar fi trebuit sa faca succesiune. Deci cei care teoretic au drept pe terenul respectiv nu au nici un act decat titlul de proprietate a decedatului.As prefera daca este o varianta simpla fara a mai fi nevoie de vreo declaratie data la notar. Va rog sa imi spuneti ce variante am. multumesc
Buna ziua,
Daca sunteti arendasul, nu aveti nicio modalitate.
Ati incheiat un contract cu niste neproprietari.
mostenitorii trebuie sa dezbata succesiunea si apoi sa incheie acte de dispozitie (arenda)
Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand(succesiunea este deschisa, asadar, prin moartea lui de cujus ).

Certificatul de mostenitor atesta cota-parte din dreptul de proprietate, masa succesorala, face dovada calitatii de succesor.

Pe cale notariala , daca exista intelegere, se poate proceda la dezbaterea succesorala, fiind citati toti mostenitorii.

In cazul in care exista disensiuni, dezbaterea este realizata in fata instantei de judecata .(tranzactia consfinteste vointa partilor, intr-o hotarare de expedient ).

Nimeni este obligat sa ramana in indivizune.Starea de coproprietate poate fi sistata oricand, pe cale notariala sau pe cale judecatoreasca.

Neacceptarea succesiunii in termen legal ii face pe succesibili straini de succesiuni.

Ulterior, poate fi perfectat contractul de arendare, act de administrare a bunului .
nu prea am inteles nimic, nu cunosc termeni juridici. va rog asa pe intelesul meu. Pot sa fac? sau nu? si daca da ce sa le spun celor de la primarie. multumesc