avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare avocat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare avocat

una ziua. In strainatate exista tot felul de asigurari care ne inbunatatesc situatia finaciara si viata.
Exista si in romania o asigurare ca re sa ma protejeze de problemele cu comitetul de bloc sau sa ma ajute sa rezolv letigii cu Asociatia de locatari?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 07:18, 15 Martie 2016
Exista si in Romania multe tipuri de asigurari de raspundere civila si raspundere profesionala
Solicitati o asigurare in calitate de ce?
Buna ziua,

Poate fi vorba de asigurare de protectie juridica.

Evenimentul asigurat constă în apariţia unui proces pe rolul instanţelor de judecată din România, în cadrul căruia Asiguratul are calitatea de pârât.

Asigurătorul acordă despăgubiri pentru evenimente constatate şi notificate, în perioada de valabilitate a contractului de asigurare şi care au generat un proces aflat pe rolul instanţelor de judecată.

Cheltuielile de judecată pentru care se acordă despăgubiri sunt:
a) taxe judiciare de timbru şi timbru judiciar pentru faza de judecată;
b) onorariile avocaţilor şi a executorilor;
c) cheltuieli prilejuite de efectuarea unei expertize.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare juridica in alta tara lnebncc lnebncc Buna seara, Fiind locuitor cu domiciliul stabil pot solicita incheierea unei asigurari de protecţie juridică in Italia / Spania / Germania ? ... (vezi toată discuția)
Cerere dauna rca respinsa la omniasig onulescualex onulescualex Respingere dosar dauna Omniasig Buna ziua si la multi ani tuturor pe 2017! Postez pe acest forum in legatura cu o speta. In data de 29.09.2016 am avut un ... (vezi toată discuția)
Am rămas fără geamuri și cu imobilul avariat din cauza unei explozii de anvelopă în fața casei. cum să procedăm pentru a primi despăgubirile? Vilmaretta Vilmaretta Vineri in zori am fost victimele unei explozii de anvelopa TIR in urma careia casa in care locuim s-a avariat: toate geamurile de pe partea frontala s-au ... (vezi toată discuția)