Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare avocat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare avocat

una ziua. In strainatate exista tot felul de asigurari care ne inbunatatesc situatia finaciara si viata.
Exista si in romania o asigurare ca re sa ma protejeze de problemele cu comitetul de bloc sau sa ma ajute sa rezolv letigii cu Asociatia de locatari?
Va multumesc.
Exista si in Romania multe tipuri de asigurari de raspundere civila si raspundere profesionala
Solicitati o asigurare in calitate de ce?
Buna ziua,

Poate fi vorba de asigurare de protectie juridica.

Evenimentul asigurat constă în apariţia unui proces pe rolul instanţelor de judecată din România, în cadrul căruia Asiguratul are calitatea de pârât.

Asigurătorul acordă despăgubiri pentru evenimente constatate şi notificate, în perioada de valabilitate a contractului de asigurare şi care au generat un proces aflat pe rolul instanţelor de judecată.

Cheltuielile de judecată pentru care se acordă despăgubiri sunt:
a) taxe judiciare de timbru şi timbru judiciar pentru faza de judecată;
b) onorariile avocaţilor şi a executorilor;
c) cheltuieli prilejuite de efectuarea unei expertize.