Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

buna ziua!eu si cu inca o colega am girat o alta colega de serviciu cu un credit car intre timp persoana pe care am girat nu a mai platit ratele la car si acum imi vine oprire pe pensie sa platesc toata suma restanta numai eu ( intre timp am devenit pensionara)intrebarea ar fi dece trebuie sa suport numai eu datoria cand mai este inca o persoana care a girat si care inca lucreaza tot la aceeas inteprindere .reprezentanti car-ului au trimis dosarul catre executorul judecatoresc omitand si numele celuilalt girant ma intreb daca chestia asta este legala poate creditorul sa cera recuperarea sumei numai de la un girant in anumite conditi? eu daca pana la urma o sa platesc creditul persoanei respective mai pot sa imi recuperez bani daca da in ce conditi. multumesc

Buna ziua,
Probabil ca CAR -ul ca o sa trimita si colegei o adresa de infiintare a popririi, la serviciu. La Casa de Pensii nu puteau sa o mentioneze si pe fosta colega in adresa de infiintare a popririi pentru simplul motiv ca aceasta nu figureaza in evidentele acelei institutii si ar fi fost inutila.
Procedura este aceeiasi la toti executorii : se trimite poprire pe intreaga suma, la toti cei care au girat, in vederea recuperarii cat mai rapide a debitului.
Pentru a va recupera banii, dumneavoastra trebuie sa va indreptati, separat, cu actiune in instanta, impotriva persoanei pentru care ati girat.