Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Subventie acordata pentru transport in comun
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Subventie acordata pentru transport in comun

Se acorda de catre primarie subventie societatii de transport local pentru abonamentele emise diferitelor categorii de calatori bineinteles prin HCL.Se prezinta de catre societatea de transport situatii centralizatoare cu abonamentele emise in luna precedenta pana la data de 10 a lunii urmatoare. Facturarea subventiei conform HCL si a legii 51/2006 R se face pana la data de 15 a lunii urmatoare emiterii abonamentelor. Societatea de transport factureaza subventia pentru luna februarie la data de 29.02.2016 motivand faptul ca inregistreaza subventia pe baza acestei facturi. Cum se inregistreaza in contabilitate aceasta subventie? Data inscrisa pe factura este corecta in situatia prezentata?
Factura va fi înregistrată în contabilitatea dvs și a societății de transport în luna în care a fost emisă.
Data facturii este corectă, se încadrează în prevederile HCL: până la data de 15 a lunii următoare emiterii abonamentelor.
Am uitat sa precizez ca in prealabil societatea de transport are obligatia prezentarii decontului cu abonamentele emise, decont pe care il transmite intotdeauna pana la data de 10 a lunii urmatoare, primeste acceptul primariei si apoi emite factura. Precizarile sunt specificate in HCL. Asa incat data emiterii facturii este anterioara prezentarii decontului si acceptului pentru emiterea facturii.