Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Anulare bon fiscal gresit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Anulare bon fiscal gresit

Buna ziua,
In cazul in care o I.I. a emis un bon fiscal gresit, a tastat suma mai mare, ce trebuie facut?
Va multumesc!
Utilizatorul trebuie sa intocmeasca un dosar care va cuprinde : 1).sesizarea scrisa a persoanei care a efectuat gresit operatiunea ; 2).decizia scrisa de aprobare a corectarii operatiunii gresit efectuate ; 3).copie de pe nota de receptie,intocmita de la ultima inventariere pana la zi, prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al produsului sau produselor inregistrate gresit in casa de marcat(in situatia in care pretul fost introdus gresit in aparatul de marcat) ; 4).nota de contabilitate care reflecta operatiunea efectuata,daca este cazul.