Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modele fise post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modele fise post

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu doua modele de fise de post: motostivuitorist si sofer motoscuter.
Fisa postului – Stivuitorist

I. Identificarea postului

1. Numele si prenumele titularului:

2. Denumirea postului: stivuitorist

3. Pozitia in COR / Cod: 833403

4. Compartiment:

5. Nivelul postului: Executie

6. Relatiile:
a. Ierarhice :
b. Functionale: Colaboreaza cu toate compartimentele.
II. Descrierea postului:
1. Scopul general al postului: transportul marfurilor paletizate
2. Obiectivele postului
• Transportul marfurilor in vederea unei bune desfasurari a activitatii societatii
3. Descrierea sarcinilor / atributiilor / activitatilor postului:
• Asigura si supravegheaza incarcarea/destivuirea marfurilor;
• Executa transportul marfurilor pe rutele si traseele indicate, eliminand intreruperile nejustificate;
• Asigura si supravegheaza descarcarea/stivuirea marfurilor;
• Executa orice alte dispozitii date de superiorul ierarhic direct sau de supraordonatii acestuia in realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei in limitele respectarii temeiului legal.
4. Descrierea responsabilitatilor postului
a. Privind relatiile interpersonale / comunicare
• executa, întocmai şi la timp, a dispoziţiilor date de şeful de formaţie
• informeaza, în permanenţă a şeful de formaţie despre fiecare acţiune, astfel încât acesta să ştie în permanenţă unde se află;
• informeaza şeful de formaţie după efectuarea fiecărei lucrări;
• informeaza şeful de formaţie asupra oricărei nereguli constatate;
• intervine pentru executarea imediată şi în termen a sarcinilor primite de la şeful de formaţie;
b. Fata de echipamenul din dotare
• Verifica conditiile tehnice ale principalelor sisteme ale vehiculului ;
• Efectueaza curatenia interioara si exterioara a vehicului zilnic ;
• Verifica si completeaza nivelul de combustibil al utilajului ;
• Localizeaza si analizeaza defectele aparute la utilaj ;
• intervine prompt pentru evitarea sau limitarea efectelor în caz de avarie; după eliminarea pericolului, informează şeful de formaţie şi participă în continuare la remedierea defecţiunilor;

c.In raport cu obiectivele postului
• Raspunde de buna desfasurare a transportului marfurilor.
• Respecta codurile de semnalizare;
• Se prezinta la serviciu în stare „apt de lucru”;
• menţine curăţenia în sectorul de activitate;
• păstreaza cu grijă bunurile din dotare;
• respecta cerinţele legale care ţin de activitatea sa;
• ia măsuri pentru folosirea integrală a timpului de lucru;

d. Privind securitatea si sanatatea muncii : Respecta Normele de Securitate si Sanatate in Munca si S.U.
 sa-si insuseasca si sa respecte normele si instructiunile de protectie a muncii si masurile de aplicare a acestora;
 sa utilizeze corect echipamentele tehnice ;
 sa nu procedeze la deconectarea, schimbarea sau mutarea arbitrara a dispozitivelor de securitate ale echipamentelor tehnice si ale cladirilor, precum si sa utilizeze corect aceste dispozitive;
 sa aduca la cunostiinta conducatorului locului de munca orice defectiune tehnica sau alta situatie care constitue un pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala;
 sa aduca la cunostiinta conducatorului locului de munca in cel mai scurt timp posibil accidentele de munca suferite de persoana proprie sau de alti angajati;
 sa opreasca lucrul la aparitia unui pericol iminent de producere a unui accident si sa informeze de indata conducatorul locului de munca;
 sa refuze intemeiat executarea unei sarcini de munca daca aceasta ar pune in pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala persoana sa sau a celorlalti participanti la procesul de productie;
 sa utilizeze echipamentul individual de protectie din dotare , corespunzator scopului pentru care a fost acordat;
 sa coopereze cu angajatorul si/sau angajatii cu atributii specifice in domeniul securitatii si sanatatii in munca , atata timp cat este necesar , pentru a da angajatorului posibilitatea sa se asigure ca toate conditiile de munca sunt corespunzatoare si nu prezinta riscuri pentru securitate si sanatate la locul sau de munca;
 sa coopereze cu angajatorul si/sau cu angajatii cu atributii specifice in domeniul securitatii si si sanatatii in munca, atata timp cat este necesar, pentru realizarea oricarei sarcini sau cerinte impuse de autoritatea competenta pentru prevenirea accidentelor si bolilor profesionale;
e. Privind regulamentele / procedurile de lucru
• Respecta Regulamentul Intern.
• Respecta procedurile de lucru generale specifice firmei (de exemplu, programul de lucru).

5. Conditiile postului de lucru
a. Programul de lucru : 8 ore pe zi, suplimentar cand este necesar.
b. Conditii materiale :
• Ambientale : Lucreaza in interior, cat si in exterior, in conditii atmosferice.
• Deplasari : -
• Spatiu : -
• Conditii suplimentare : -
c. Conditii de formare profesionala : Participa la diferite forme de instruire specifica,
6. Gradul de autonomie
a. Delegare :
• Este inlocuit de : un alt stivuitorist

III. Specificatiile postului
1. Nivelul de studii : minim scoala profesionala
2. Calificarea necesara
• Curs de calificare
• Autorizatie ISCIR
3. Competentele postului
• Rezistenta la stres
• Lucru in echipa
• Onestitate si loialitate
• Indemanare
• Atentie
• Asumarea responsabilitatii
• Rezistenta fizica si psihica
• Capacitate de prevedere a situatiilor deosebite
4. Experienta de lucru necesara
Minimum 1 an intr-un post similar.
asa ar trebui sa arate o fisa de post? la mine sunt doar 3 lulele 3 surcele nici locatie nici de studii nici responsabilitati nimic ....
imi puteti spune va rog mult cum ar trebui sa arate o fisa de post pentru un secretar administrativ?
Nu este un format obligatoriu de respectat in cazul fiselor de post. Ele sunt intocmite de angajator si ar trebui sa contina atributiile concrete ale postului pe care il ocupati. Daca contine "3 lulele 3 surcele", este problema angajatorului, nu a dvs. Ii va fi mai greu sa va concedieze disciplinar asa :)
uitati un model de cum trebuie sa arate o fisa a postului:
Fisa postului

Denumirea postului :

Identificatori post

1 Numele si prenumele titularului:

2 Denumirea postului:

3 Pozitia in COR (Cod COR):

4 Departamentul de care apartine postul:

5 Locatia postului:

6 Nivelul postului:
o Conducere/coordonare o executie o intermediar/mixt

7 Relatiile organizatorice

a. Ierarhice (control, indrumare, posturi supervizate):

b. Functionale (colaborare, pe orizontala):

c. Reprezentare (colaborare, consultanta):

Descrierea postului

1. Scopul general al postului:

2. Obiectivele postului:

3. Descrierea sarcinilor/atributiilor/activitatilor postului:

4. Responsabilitatile ocupantului postului:

a. Privind relatiile interpersonale/comunicarea:

b. Fata de echipamentul din dotare:

c. In raport cu obiectivele postului:

d. Privind securitatea si sanatatea muncii:

e. Privind regulamentele/procedurile de lucru:

5. Conditiile de lucru ale ocupantului postului

a. Program de lucru:

b. Conditii materiale

b.1. Spatiu de lucru :

b.2. echipamente si materiale de protectie :

b.3. siguranta si medicina muncii:

c. Conditii de formare si perfectionare profesionala:

6. Grad de autonomie

a. Autoritate asupra altor posturi:

b. Delegare (inlocuitori, sarcini delegate):

7. Indicatori de performanta:

8. Termenele si intervalele de evaluare ale performantelor:

9. Perspective ierarhice:

Specificatia postului

Nivelul de studii necesar :

Calificarile/specializarile necesare:

Competente specifice necesare:

Experienta generala necesara:

Vechimea in post similar necesara:
Felicitari!!!
Daca stiam, il rugam pe dl.Elis sa imi dea si mie formatul sa il introduc in sistemul integrat de calitate-mediu -sanatate si securitate ocupationala. Bine, am introdus un format gasit de cd-ul forum, destul de complet, dar asta e mult mai complex. Il iau si eu, multumesc.