Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modele fise post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modele fise post

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu doua modele de fise de post: motostivuitorist si sofer motoscuter.
BUNA SEARA
Ma poate ajuta cineva cu un model - fisa postului completa ( nu conteaza domeniul )
Imi trebuie pentru un referat :rtfm:
:help:
FISA POSTULUI TREBUIE FACUTA PT ORICE SALARIAT IN PARTE?INDIFERENT DE NR SALARIATIILOR SI DE DOMENIUL IN CARE LUCREAZA?SI PT CEI CARE AU PFA SI AU ANGAJATI ?ASOCIATIILE DE PROPRIETARI?AD DORI SI EU UN MODEL PENTRU VANZATOR IN CADRUL UNEI PATISERII.MULTUMESC.
Fisa postului se intocmeste numai pentru persoanele incadrate cu c.i.m., indiferent de numarultotaldesalariati ai angajatorului.

Model orientativ FIªÃ DE POST
I. IDENTIFICAREA ªI DENUMIREA POSTULUI DE MUNCÃ

Instituţia: SC ................................................... SRL

Denumirea oficială a postului: vânzător

Codul COR (Clasificarea Ocupaţiilor din România):522004

Obiectivul (scopul) postului:

Pentru creşterea vânzărilor în firmă şi dezvoltarea afacerii.

II. INTEGRAREA ÎN STRUCTURA ORGANIZAŢIONALÃ

Postul imediat superior: sef serviciul marketing

Postul imediat inferior: nu exista

Are relaţii funcţionale cu directorul, administratorul, şef serviciul marketing.

III. CONDIŢIILE MATERIALE ALE MUNCII

Are la dispoziţie: ..................................................................

IV. ATRIBUŢIILE POSTULUI
Principalele activităţi:

a. Recepţionează mărfurile conform facturilor şi sesizează în scris neregulile constatate.

b. Pregăteşte mărfurile pentru expedierea către client

c. Aranjează produsele pe rafturi, fără deteriorarea acestora.

d. Marchează cu preţuri produsele din magazin , conform catalogului.

e. Confirmă cantitativ comanda clientului pentru facturare.

f. Verifică periodic stocurile din magazin

g. Cunoaşte toate produsele şi utilitatea acestora, fiind în stare să informeze clientul despre toate produsele.

h. Împacheteză produsele pe care le vinde clienţilor.

i. Manipulează marfa.

j. Prezintă oferta firmei la potenţialii clienţi

k. Vinde produsele firmei atât la clienţii existenţi cât şi la posibili noi clienţi.

l. Eliberează tuturor clienţilor bonuri de casă.

m. Propune clienţilor existenţi noi comenzi .

Măsurarea randamentului în muncă:

a. Valoarea mărfii vândute

b. Numarul de clienţi noi

V. RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ

a. În raport cu alte persoane

- Cooperează cu managerul, administratorul,

- Onestitate şi confidenţialitate în raport cu persoanele din interior şi exterior cu care este în contact

- Răspunde la solicitările superiorilor.

b. În raport cu aparatura şi materialele utilizate

- Utilizează cu responsabilitate materialele şi aparatura din dotare

- Anuntarea eventualelor defectiuni aparute

c. În raport cu sarcinile de muncă

- Răspunde de buna relaţionare cu clienţii existenţi

- Raspunde de menţinerea unei bune evidenţe a încasărilor

d. În raport cu securitatea muncii

- Respectarea normelor de securitate în muncă

- Respectarea prevederilor Regulamentului de Ordine Interioară şi Instrucţiunile proprii de securitete a muncii.

e. Alte responsabilităţi

- Respectarea programului de lucru

VI. CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ

a. Program: L-V: ....... - : - ........ cu pauză de masă,

S: ....... - : - .........

b. Natura muncii: independent şi ca parte componentă a unei echipe

c. Deplasări: nu e cazul

d. Poziţia de lucru: pe scaun şi deplasare pentru servirea clienţilor

e. Posibilitatea de accidente: minime, în condiţiile respectării normelor de securitate în muncă, N.G.P.M , N.S.P.M 62, N.S.P.M 57

f. Boli profesionale: ............................

g. Condiţii deosebite: nu există
Buna ziua, un model fisa post pentru electromecanic statie pompare apa-canal cod cor 741216?
Multumesc anticipat!
Vedeti acest link
[ link extern ]