Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal & postanatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal & postanatal

Buna ziua,
Pentru ca nu pot sa fiu sigura 100% pe interpretarea legislatiei, va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarele intrebari:
- cele 126 de zile de concediu de sarcina si lauzie, pot fi luate in integralitate dupa nastere?
- daca raspunsul la intrebarea precedenta este afirmativ, pot intra in concediu postnatal dupa incetarea celor 126 zile? adica pot depune dosarul la 126 de zile de la data nasterii?

Multumesc frumos
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

2. Asadar, daca sanatatea dvs. si a fatului va permite puteti sa luati tot concediul de maternitate (sarcina si lauzie) incepand cu data nasterii copilului.

3. - Concediul postnata face parte din conecdiul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).
- Cred ca dvs. vreti sa intrebati de concediul crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani.
- CCC se acorda la cererea dvs. incepand cu ziua urmatoare a ultimei zile de concediu de maternitate.
multumesc mult. m-ati lamurit.
intr-adevar, ma refeream la CCC.
o zi frumoasa.