Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca poprirea infiintata asupra veniturilor lunare se infiinteaza asupra unei treimi din veniturile nete sau asupra unei treimi din ce ramane dupa scaderea "cosului zilnic"? Imi puteti preciza si articolele de lege? Multumesc anticipat
Nu. Coșul zilnic este satisfăcut din partea nepoprită.
Coșul îl luați cu cele 2/3 ramase.
Art 728 ncpc.
Sigur ca dacă aveți o situație deosebita, puteți face contestatie și puteți obține o poprire sub limita maxima, articolul de lege permite prin " pana la ".
Daca am o poprire pe pensie, pensie de 400 lei, mi se scade "cosul zilnic"( care am inteles ca ar fi undeva la 368 lei/luna) si pe ce ramane (40 lei), se pune poprire? sau se pune poprire pe 1/3 din 400 = 133? si atunci cosul nu mai este de 368 lei, ci de doar 266 lei...
daca aveti pensie de 400, poprirea se infiinteaza pe diferenta dintre pensie si jumatatea salariului minim net pe ec..
asta inseamna o retinere de 4 lei.
art 728 pct 3 )
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

777 salariu minim net :2=388.5. 400-38.5=11.5 si poprirea de 1/3 pe acest cunatum e de 3.83, rotunjit, 4 lei.
gi-jane2, moderator