avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca poprirea infiintata asupra veniturilor lunare se infiinteaza asupra unei treimi din veniturile nete sau asupra unei treimi din ce ramane dupa scaderea "cosului zilnic"? Imi puteti preciza si articolele de lege? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:02, 18 Martie 2016
Nu. Coșul zilnic este satisfăcut din partea nepoprită.
Coșul îl luați cu cele 2/3 ramase.
Art 728 ncpc.
Sigur ca dacă aveți o situație deosebita, puteți face contestatie și puteți obține o poprire sub limita maxima, articolul de lege permite prin " pana la ".
Daca am o poprire pe pensie, pensie de 400 lei, mi se scade "cosul zilnic"( care am inteles ca ar fi undeva la 368 lei/luna) si pe ce ramane (40 lei), se pune poprire? sau se pune poprire pe 1/3 din 400 = 133? si atunci cosul nu mai este de 368 lei, ci de doar 266 lei...
daca aveti pensie de 400, poprirea se infiinteaza pe diferenta dintre pensie si jumatatea salariului minim net pe ec..
asta inseamna o retinere de 4 lei.
art 728 pct 3 )
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

777 salariu minim net :2=388.5. 400-38.5=11.5 si poprirea de 1/3 pe acest cunatum e de 3.83, rotunjit, 4 lei.
Ultima modificare: Vineri, 18 Martie 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita - cuantum maxim poprire pensie 2740826332154 2740826332154 care este suma maxima pentru o poprire din cauza unei executari silite ,suma care trebuie executata este de 1350 ron iar pensia este de 700ron? (vezi toată discuția)
Poprire vyoletta vyoletta indemnizatia de sot supravietuitor poate fi poprita?mama mea primeste pensia de urmas dupa tata 374 lei si indemnizatia de vaduva de 113 lei intr-un cont ... (vezi toată discuția)
Poprire - venit sub salariu minim pe economie crenguta79 crenguta79 Buna ziua. Am o salariata care are poprire 1/2 din salariul net (pt. 2 dosare credit banca la acelasi BEJ) In luna 07.2015 are salariul net 776 lei. Salariul ... (vezi toată discuția)