Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere reziliat cu abuz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere reziliat cu abuz

Buna, dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta, am decis sa-mi expun problema cu care ma confrunt si pe acest forum, in speranta ca voi primi solutia cea mai buna pentru a-mi rezolva problema.
Mai exact acum ceva timp am facut un contract de inchiriere pentru un teren proprietate personala, contract autentificat de avocat prin contract de asistenta juridica. Acest contract a fost facut cu o data ulterioara de inregistrare la adm fiscala, dar in contract s-a specifiat ca chiriasul poate intra pe teren mai devreme pentru a-l curata si pregati pentru ce urma sa faca acolo. Mentionez caci contractul era intre persoane fizice. Apoi, dupa ce chiriasul a intrat si curatat terenul si a cumparat materiale de contructii, si vazand ca de fapt el are alte intentii, mai exact vrand sa instraineze vecinilor o parte din terenul ( acest lucru era specificat in contract ca si clauza), am chemat avocatul si am facut o reziliere scrisa de mana in care am scris ca partile de comun acord reziliaza contractul, i-am dat in prezenta avocatul chiria in avans si ca sa-mi iau semnatura de la chirias am platit acestuia o mare suma de bani ceruta de acesta dar de care am scris in reziliere si am specificat acolo ca aceasta suma reprezinta serviciile de curatenie si materiale de constructii ( materialel de constructii chiriasul nu mi le-a adus, le a lasat pe teren). Si aceasta reziliere a fost autentificata de acelasi avocat. Rezilierea s-a facut cu o data anterioara intrarii in vigoare a contractului de inchiriere. Acum problema este ca chiriasul impreuna & cu ajutorul vecinilor care vor sa-mi ia terenul ( cu acesti vecini am m-ai avut probleme, acum cativa ani i-am demolat cu executori caci construisera pe terenul meu, mai mult unul dintre ei si-a facut inclusiv buletin cu adreasa pe terenul meu), iar eu nu stiu pe cine pot anunta sau cine sa anunte ( poate avocatul???) institutiile abilitate de situatia acestui contract de inchiriere care a fost reziliat???
Mai mult as vrea sa stiu cum as putea sa-mi recuperez suma aceea de bani platita abuziv ca sa scap de chirias?
Chiriasul pe acea suma nu are nici un fel de chitanta factura etc. Mai mentionez ca atat chiriasul cat si acei vecini fac parte din lumea interlopa din cartier... deci politia nu le face nimic!!! Acei vecini folosesc pt ca au distrus gardul despartitor terenul meu si acum.
In speranta ca cineva ma v-a putea ajuta cu un sfat concret, va multumesc!
Imotep a scris:

Mai exact acum ceva timp am facut un contract de inchiriere pentru un teren proprietate personala, contract autentificat de avocat prin contract de asistenta juridica. Acest contract a fost facut cu o data ulterioara de inregistrare la adm fiscala, dar in contract s-a specifiat ca chiriasul poate intra pe teren mai devreme pentru a-l curata si pregati pentru ce urma sa faca acolo. Mentionez caci contractul era intre persoane fizice. Apoi, dupa ce chiriasul a intrat si curatat terenul si a cumparat materiale de contructii, si vazand ca de fapt el are alte intentii, mai exact vrand sa instraineze vecinilor o parte din terenul ( acest lucru era specificat in contract ca si clauza), am chemat avocatul si am facut o reziliere scrisa de mana in care am scris ca partile de comun acord reziliaza contractul, i-am dat in prezenta avocatul chiria in avans si ca sa-mi iau semnatura de la chirias am platit acestuia o mare suma de bani ceruta de acesta dar de care am scris in reziliere si am specificat acolo ca aceasta suma reprezinta serviciile de curatenie si materiale de constructii ( materialel de constructii chiriasul nu mi le-a adus, le a lasat pe teren). Si aceasta reziliere a fost autentificata de acelasi avocat. Rezilierea s-a facut cu o data anterioara intrarii in vigoare a contractului de inchiriere. Acum problema este ca chiriasul impreuna & cu ajutorul vecinilor care vor sa-mi ia terenul ( cu acesti vecini am m-ai avut probleme, acum cativa ani i-am demolat cu executori caci construisera pe terenul meu, mai mult unul dintre ei si-a facut inclusiv buletin cu adreasa pe terenul meu), iar eu nu stiu pe cine pot anunta sau cine sa anunte ( poate avocatul???) institutiile abilitate de situatia acestui contract de inchiriere care a fost reziliat???
Mai mult as vrea sa stiu cum as putea sa-mi recuperez suma aceea de bani platita abuziv ca sa scap de chirias?
Chiriasul pe acea suma nu are nici un fel de chitanta factura etc.

În primul rând actul redactat de avocat nu este unul autentic, ci doar act cu dată certă. De asemenea, autentificarea nu se face in baza contractului de asistenta juridica, ci eventual redactarea si darea certa. Autentificarea se face pe baza legii numai de către notar, cu un continut tip.
Nu am inteles cum a fost datat contractul la o dată ulterioară datei inregistrarii la Finante...Sa inteleg ca sunt doua contracte: unul tip inregistrat la Finante, si apoi unul redactat de avocat?
De asemenea, imi este neclar cum s-a reziliat contractul la o dată anterioara intrarii sale in vigoare????
Pentru ca un act sa fie reziliat este necesar sa fie valabil, ori dacă acel act nu a intrat in vigoare, nu era valabil pe acea perioadă, astfel incat nu putea fi nici reziliat.
Se pare ca ati fost asistat de un avocat nestiutor...
Daca ati achitat chiriasului o suma de bani mentionand ca aceasta reprezinta serviciile de curatenie ale terenului si pretul materialelor de constructii aduse de chirias pe terenul dv., nu puteti acum sa recuperati aceasta suma sub alt temei, deoarece acest fapt a fost inscris in actul cu data certa redactat de avocat si semnat de parti, act ce are valoarea unui contract de prestari servicii, opozabil partilor. ;)
Corina Capotã, Avocat
cora2006 a scris:

Imotep a scris:

Mai exact acum ceva timp am facut un contract de inchiriere pentru un teren proprietate personala, contract autentificat de avocat prin contract de asistenta juridica. Acest contract a fost facut cu o data ulterioara de inregistrare la adm fiscala, dar in contract s-a specifiat ca chiriasul poate intra pe teren mai devreme pentru a-l curata si pregati pentru ce urma sa faca acolo. Mentionez caci contractul era intre persoane fizice. Apoi, dupa ce chiriasul a intrat si curatat terenul si a cumparat materiale de contructii, si vazand ca de fapt el are alte intentii, mai exact vrand sa instraineze vecinilor o parte din terenul ( acest lucru era specificat in contract ca si clauza), am chemat avocatul si am facut o reziliere scrisa de mana in care am scris ca partile de comun acord reziliaza contractul, i-am dat in prezenta avocatul chiria in avans si ca sa-mi iau semnatura de la chirias am platit acestuia o mare suma de bani ceruta de acesta dar de care am scris in reziliere si am specificat acolo ca aceasta suma reprezinta serviciile de curatenie si materiale de constructii ( materialel de constructii chiriasul nu mi le-a adus, le a lasat pe teren). Si aceasta reziliere a fost autentificata de acelasi avocat. Rezilierea s-a facut cu o data anterioara intrarii in vigoare a contractului de inchiriere. Acum problema este ca chiriasul impreuna & cu ajutorul vecinilor care vor sa-mi ia terenul ( cu acesti vecini am m-ai avut probleme, acum cativa ani i-am demolat cu executori caci construisera pe terenul meu, mai mult unul dintre ei si-a facut inclusiv buletin cu adreasa pe terenul meu), iar eu nu stiu pe cine pot anunta sau cine sa anunte ( poate avocatul???) institutiile abilitate de situatia acestui contract de inchiriere care a fost reziliat???
Mai mult as vrea sa stiu cum as putea sa-mi recuperez suma aceea de bani platita abuziv ca sa scap de chirias?
Chiriasul pe acea suma nu are nici un fel de chitanta factura etc.

În primul rând actul redactat de avocat nu este unul autentic, ci doar act cu dată certă. De asemenea, autentificarea nu se face in baza contractului de asistenta juridica, ci eventual redactarea si darea certa. Autentificarea se face pe baza legii numai de către notar, cu un continut tip.
Nu am inteles cum a fost datat contractul la o dată ulterioară datei inregistrarii la Finante...Sa inteleg ca sunt doua contracte: unul tip inregistrat la Finante, si apoi unul redactat de avocat?
De asemenea, imi este neclar cum s-a reziliat contractul la o dată anterioara intrarii sale in vigoare????
Pentru ca un act sa fie reziliat este necesar sa fie valabil, ori dacă acel act nu a intrat in vigoare, nu era valabil pe acea perioadă, astfel incat nu putea fi nici reziliat.
Se pare ca ati fost asistat de un avocat nestiutor...
Daca ati achitat chiriasului o suma de bani mentionand ca aceasta reprezinta serviciile de curatenie ale terenului si pretul materialelor de constructii aduse de chirias pe terenul dv., nu puteti acum sa recuperati aceasta suma sub alt temei, deoarece acest fapt a fost inscris in actul cu data certa redactat de avocat si semnat de parti, act ce are valoarea unui contract de prestari servicii, opozabil partilor. ;)

In primul rand multumesc pt interesul acordat situatiei mele. In cele ce urmeaza voi incerca sa fiu mai explicit: nu exista 2 contracte de inchiriere, ci unul sigur asistat de avocat ce s-a facut cu o data viitoare (data de cand urma sa fie inregistrat la Adm. Fin. cat si data din contract- 8.02.2009, iar in contrat era specifica data de cand chiriasul putea intra pe teren pt curatarea acestuia, respectiv data 4.02.2009) Astfel, in data de 9.02.2009 ar fi trebuit sa ma duc cu el sa-l inregistrez la Adm. Fin. Dar in data de 6.02.2009 contractul de inchiriere a fost reziliat printr-un act scris de mana si semnat de ambele parti, si acesta fiind asistant de avocat ( prin asistat inteleg semnat stampilat si a mai scris avocatul ceva la sfarsitul lui). In ceea ce priveste acea suma platita, nu vreau sa o recuperez de la chirias ci de la acei vecini care practic nu au lasat contractul de inchiriere sa se desfasoare. Mai mult in contractul de inchiriere era specificat f clar caci cheltuielile facute de chirias nu se pot imputa de catre acesta proprietarului (dar din pacate ca sa scap din combinatia urata am dat bani, practic a fost santaj) Prin urmare te rog sa ma lamuresti daca acea reziliere este valabila si in cazul in care chiriasul mai foloseste terenul il pot actiona si avea succes in justitie cu acea reziliere? si de asemenea ce pot face in a-mi recupera paguba?