avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladiri model ITL 002 contract de comodat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladiri model ITL 002 contract de comodat


Buna ziua.
Am si eu o nelamurile si apelez la ajutorul Dvs.
Sunt administratorul unei SRL si pana la 31 martie trebuie sa depun declaratia pentrul impozitul pe cladiri.
Dreptul de folosinta asupra imobilului unde firma are sediul social este un apartament de bloc, propietate a parintilor mei, imobilul fiind dobandit in 1993, neavand facuta evaluare sau schita de cadastru.
Ei mi-au facut catre firma contract de comodat.
Intrebarea mea este: pot depunde declaratia 002 fara a face evaluarea?
despre ce impozit este vorba in acest caz? ce completez la Indicator?
pe langa asta trebuie de asemenea sa depuna si parintii modelul ITL 001?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:59, 19 Martie 2016
Declaratia o va depune proprietarul, adica acela care platea si pana anul trecut impozitul.
Important e daca la acel sediu aveti inregistrat in actele firmei de la registrul comertului (adica cautati certificatul constatator primit de la ei la inregistrarea firmei si cu el mergeti la directia de impozite si taxe a primariei pentru a va spune clar daca va trebuie sau nu evaluare) doar sediul social sau aveti inregistrate si activitati (coduri caen) pe care le desfasurati acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum si cine completeaza itl 001 adrianmdi adrianmdi Buna, Am citit topicurile existente pentru completarea ITL 001, dar in continuare am cateva neclaritati si poate exista cineva care ma poate ajuta cu ... (vezi toată discuția)
Dosar pentru impozitul pe cladiri cu activitatea doar la terti imobiliare imobiliare Ce cuprinde dosarul pentru stabilirea impozitului pe cladiri daca la ORC apare sediu social si punct de lucru, dar activitatea se desfasoara doar la terti si ... (vezi toată discuția)
Declaratie sediu social pfa 2017 staycu staycu Buna ziua, Am un PFA (activitati design), cu sediul social intr-o camera (din doua), la o casa. Am incheiat contract de comodat cu proprietarul, care este ... (vezi toată discuția)