Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladiri model ITL 002 contract de comodat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladiri model ITL 002 contract de comodat

Buna ziua.
Am si eu o nelamurile si apelez la ajutorul Dvs.
Sunt administratorul unei SRL si pana la 31 martie trebuie sa depun declaratia pentrul impozitul pe cladiri.
Dreptul de folosinta asupra imobilului unde firma are sediul social este un apartament de bloc, propietate a parintilor mei, imobilul fiind dobandit in 1993, neavand facuta evaluare sau schita de cadastru.
Ei mi-au facut catre firma contract de comodat.
Intrebarea mea este: pot depunde declaratia 002 fara a face evaluarea?
despre ce impozit este vorba in acest caz? ce completez la Indicator?
pe langa asta trebuie de asemenea sa depuna si parintii modelul ITL 001?
Va multumesc anticipat!
Declaratia o va depune proprietarul, adica acela care platea si pana anul trecut impozitul.
Important e daca la acel sediu aveti inregistrat in actele firmei de la registrul comertului (adica cautati certificatul constatator primit de la ei la inregistrarea firmei si cu el mergeti la directia de impozite si taxe a primariei pentru a va spune clar daca va trebuie sau nu evaluare) doar sediul social sau aveti inregistrate si activitati (coduri caen) pe care le desfasurati acolo.