Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Inlocuirea ferestrelor din lemn cu termopane
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Inlocuirea ferestrelor din lemn cu termopane

Daca nu doresc sa pun ferestre termopan si vreau sa pastraz ferestrele din lemn in cazul in care blocul unde locuiesc se reabiliteaza ce trebuie sa fac in raport cu Asociatia de Propietari si cu Primaria?
Daca lucrariile de reabilitare incepute deja sunt facute prost si afecteaza cladirea ce trebuie sa fac?
Va confruntati cu situatie delicata
Pentru anvelopare imobil de locuit in comun,primaria incheie cu asociatia de proprietari contract de reabilitare in care sunt consemnate clauze care initial dau speranta ca vor fi executate lucrari de calitate
Cand reabilitarea termica este executata prin primarie,exista norme speciale care obliga ca la finalul lucrarii intreg imobilul sa fie prevazut cu tocarie ferestre termopan
Calitatea executiei este garantat prin contractul de executie prin procesul verbal de receptie finala a lucrarilor
La astfel de reabilitari proprietarii trebuie sa acorde multa atentie in special la fixarea si izolarea ramelor termopan
Chiar daca in exterior are aspect frumos daca nu este corect facuta fixarea si izolarea ramei de termopan ,in timp pot aparea semne de egrasie.condens
Dv ca si proprietar daca constatati lucrari de proasta calitate aveti dreptul sa sesizati presedintele de asociatie
Daca la nivelul asociatiei intampinati reticenta refuz de implicare,sesizati oficial serviciul disciplina in constructii din primaria locala
Multumesc pentru raspuns dar eu vroiam sa stiu si daca pot sa pastrez ramele din lemn adica cele vechi; avand in vedere ca in casa mea am dreptul sa locuioesc cum doresc.
Multumesc anticipat
Am raspuns concret la intrebarea dv
Cand reabilitarea termica este executata prin primarie,exista norme speciale care obliga ca la finalul lucrarii intreg imobilul sa fie prevazut cu tocarie ferestre termopan

Aveti in parte dreptate cand afirmati
avand in vedere ca in casa mea am dreptul sa locuioesc cum doresc.

Omiteti aspectul esential ca ferestrele au 2 fete,iar partea exterioara tine de partea comuna de imobilul de locuit in comun
Partea comuna de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care detine obligatia legala sa asigure buna functionare ,intretinerea si reparatia partii comune
In situatia in care asociatia de proprietari incheie contract de reabilitare ,modernizare si eficientizare energetica imobil cu autoritatea publica locala care suporta o cota parte din c/v reabilitare,este obligatoriu ca toate proprietatile sa fie dotate cu tamplarie termopan
Multumesc pentru raspuns
Mai am o ultima intrebare, daca nu le schimb pur si simplu la ce pot sa ma astept (amenzi, instanta etc)?
Multumesc anticipat