avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cu se inregistreaza cheltuielile cu amenajare sediu pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cu se inregistreaza cheltuielile cu amenajare sediu pe firma si daca este legal

sediul social al firmei este de ex. la adresa X .
proprietarul casei de la aceasta adresa este persoana fizica.
un luna iunie s-au facut lucrari de canalizare , executie gard, si altele pe firma este legal si cum se inregistreaza.
singurul contract existent este cel de comodat de la registrul comertului
facturile emise sunt cu materiale necesare efectuarii lucrarilor si cu servicii prestate
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 09:00, 8 August 2009
Daca in contractul de comodat s-a inserat o clauză prin ca comodatarul are dreptul sa efectueze pe banii sai reparatii si amenajari ale imobilului folosit, aceste cheltuieli sunt deductibile daca firma detine in folosinta tot spatiul.
Daca firma detine doar o parte din imobil, iar restul este folosit de catre proprietar sau alta persoana, atunci aceste cheltuieli sunt deductibile numai in masura cotei detinute de comodatar din imobil. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract comodat bulzanv bulzanv Firma noastra a luat un credit pt achizitia unei locuinte pe persoana fizica ,Ulterior a facut contract de comodat intre firma si persoana fizica privind ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat sorynagabryela sorynagabryela Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca se poate insera vreo clauza intr-un contract de comodat, incheiat intre o persoana fizica si una juridica, din care sa ... (vezi toată discuția)
Contract comodat auto intre pf si propria firma co.mihai co.mihai Va salut! Imi poate spune cineva care cunoaste legislatia in domeniu, daca imi pot face un contract de comodat pt folosirea automobilului personal, intre mine ... (vezi toată discuția)