Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cu se inregistreaza cheltuielile cu amenajare sediu pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cu se inregistreaza cheltuielile cu amenajare sediu pe firma si daca este legal

sediul social al firmei este de ex. la adresa X .
proprietarul casei de la aceasta adresa este persoana fizica.
un luna iunie s-au facut lucrari de canalizare , executie gard, si altele pe firma este legal si cum se inregistreaza.
singurul contract existent este cel de comodat de la registrul comertului
facturile emise sunt cu materiale necesare efectuarii lucrarilor si cu servicii prestate
Daca in contractul de comodat s-a inserat o clauză prin ca comodatarul are dreptul sa efectueze pe banii sai reparatii si amenajari ale imobilului folosit, aceste cheltuieli sunt deductibile daca firma detine in folosinta tot spatiul.
Daca firma detine doar o parte din imobil, iar restul este folosit de catre proprietar sau alta persoana, atunci aceste cheltuieli sunt deductibile numai in masura cotei detinute de comodatar din imobil. ;)