Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control - Este legala solicitarea ? Cum trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control - Este legala solicitarea ? Cum trebuie procedat ?

Curtea de Conturi are amenajata o incapere
in sediul Consiliului Judetean.

Institutia noastra este o institutie publica
subordonata Consiliului Judetean.

Saptamana trecuta a inceput controlul extins
al institutiei noastre facut de catre
Curtea de conturi.

In timpul controlului,
Curtea de conturi a cerut directorului institutiei noastre
sa duca, in original, toate contractele institutiei /2014.

Juristul institutiei a refuzat sa scoata din institutie contractele originale.
Acesta a inaintat directorului o Adresa
prin care a adus la cunostinta acestuia solicitarea Curtii de conturi
si a solicitat directorului institutiei aprobarea acestui lucru.

In Legea 94/1992 actualizata privind functionarea Curtii de conturi si
in Regulamentul din 04.11.2010 privind activitatea de control
nu se scrie ca institutia publica controlata este obligata sa scoata
din institutie acte originale si
sa le predea far nici un PV de predare primire.

Auditorul de la Curtea a spus ca nu face nici o Adresa de solicitare
si a refuzat sa semneze un asemenea PV,
spunand ca sa vina la el
directorul institutiei cu contractele.

1. - Nu cumva acest lucru inseamna abuz de functie/putere
si incalcarea legii ?
2.- Este legala solicitarea Curtii de conturi ?
3.- La solicitarea verbala a Directorului institutiei,
juristul institutiei controlate i-a pus la dispozitie contractele originale/2014,
iar Directorul institutiei controlate le-a dus
la Curtea de conturi,
fara a se incheia vreun PV.
Apoi, Directorul i-a raspuns in scris juristului
sa prezinte actele la control
cf. celor 2 acte normative mentionate mai sus.
Ce sa faca juristul ?
Daca cumva va dispare vreun act sau vreo pagina,....?
Cine va suporta consecintele ?
Cum ar trebui sa se procedeze ?

Potrivit Legii nr.94/1992, Curtea de Conturi are acces neîngrădit la acte, documente, informaţii, necesare exercitării atribuţiilor sale.
Da, dar nu scrie nicaieri ca
actele trebuie scoase din institutie ! ....
si duse sub nas la cei care efectueaza controlul ...

Legea spune ca se predau cu PV actele originale
pentru xerocopii...
Procedura de scoatere a documentelor dintr-o institutie publica ar trebui sa fie reglementata la nivel intern al institutiei respective.

Documentele in cauza se preia de cel care le va duce la Curtea de Conturi , unde le poate depune sub un numar de inregistrare cu o adresa de inaintare.
Da, dar auditorul Curtii de conturi a refuzat sa semneze de primire !
Acesta a spus ca el nu face nicio adresa de solicitare acte !

Referat de scoatere acte s-a facut.
PV s-a facut.
Auditorul Curtii de conturi a cerut ca actele sa i se duca
de directorul institutiei noastre,
direct la camera ce i s-a amenajat de Consiliul Judetean....
.... si atunci, ce adresa de inaintare ? ....
PV-ul de predare primire eu cred ca a fost suficient,
insa directorul nu a mai avut cuvinte
si alte mijloace sa il oblige pe auditor sa le primeasca
in baza unei hartii ....

Asa ca nici la predare acte ....,
tot asa se va face !
.... adica fara hartii semnate ....

Ce-i de facut ?
Nu prea aveti ce sa faceti, decat sa faceti ce spune acel auditor.- eu v-am expus o varianta.