Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cand este sedinta de Ad. Gen. statutara. Invinuitii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cand este sedinta de Ad. Gen. statutara. Invinuitii penal mai pot sta in functiile pentru care sunt cercetati?

Buna seara! Am dat in judecata conducerea asociatiei inca din 2013. Dosarul se afla la parchetul tribunalului de sector, are numar de dosar penal, si se afla in faza de contestatie la actele procurorului conform 339 C.p.p. 1)-Va rog sa-mi spuneti, daca invinuitii sunt inca in functie, ce lege si ce art. i-ar putea obliga sa-si dea demisia avand in vedere ca au dosar penal in cercetare. 2)-Foarte curand urmeaza sedinta de adunare generala reconvocata: ce conditii trebuie sa indeplineasca sedinta ca sa fie statutara, si cum trebuie procedat in caz ca nu este. Va multumesc mult!
Fiind o adunare generala reconvocata, hotararile se pot lua de cei prezenti la adunare indiferent de numarul acestora.
Acum aveti ocazia sa propuneti si sa alegeti presedintele, membrii comitetului si comisia de cenzori. Nu conteaza daca exista un dosar pe rolul unei instante ci important este ce hotarasc cei prezenti la adunarea generala.
Buna ziua! Aveti dreptate Dle. Adriantot. Mai sunt insa niste conditii ca sa fie adunarea statutara. De la un expert ca dumneavoastra aveam pretentia unui raspuns mai complect. Oamenii nefiind cunoscatori ai legilor sunt foarte usor de pacalit (mintit). Prin raspunsurile primite sper sa-i conving pe colegii mei din asociatie cum sunt mintiti permanent ca sa poata sta ei cu mana pe bani. Nu degeaba le-am intocmit dosar penal. Insa din cauza ignorantei oamenilor eu nu am acces la acte si probe, astfel ca sa lungit prea mult aceasta intentie de a schimba ceva. Trebuie sa va mai spun ca cei inpotriva carora am pornit razboiul sunt politisti (si chiar daca sunt incompatibili) va dati seama cu ce ma lupt. Mi sa spus de mai multe ori ca ma lupt cu "morile de vant". Vom trai si vom vedea. O zi buna.
mirceatintisan a scris:

. 1)-Va rog sa-mi spuneti, daca invinuitii sunt inca in functie, ce lege si ce art. i-ar putea obliga sa-si dea demisia avand in vedere ca au dosar penal in cercetare.

1- Mai ales daca problema constituie obiect de cauza in cercetare,atentie sporita la termenele pe care intelegeti sa le utilizati
Ati utilizat termenul juridic "demisie"
Conform dispozitii Codul Muncii
,Prin demisie se intelege actul unilaterl de vointa a salariatului care,printr-o notificare scrisa,comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca,dupa implinirea unui termen de preaviz

Trebuie facuta precizarea esentiala ca atat presedintele cat si membrii comitetului executiv sunt numiti de catre participantii la adunarea generala si eventual pot fi retribuiti prin incheierea unui contract de mandat
Astfel ca in cazul presedintelui de asociatie si a membrior comitetului executiv nu exista incheiat contract individual de munca ,respectiv nu se poate face trimitere la institutia demisiei
Atentie sporita cu cererile si pretentiile formulate in plangere,deoarece o cerere gresit indreptata poate atrage respingerea actiunii,eventual hotarare defavorabila reclamantului
2-Daca este vorba despre adunare reconvocata,hotararile pot fi luate de catre particpantii la adunare-atentie! indiferent de numarul acestora
Nu mai exista baremul de cvorum ca in cazul adunarii generale
ynocentta,
Nu amestecati definitiile.
Cine a spus ca presedintele &co sunt salariati si ca trebuie/nu trebuie sa li se aplice definitia notiunii de demisie din codul muncii ?
Demisia, care in fond reprezinta intr-adevar actul de vointa a cuiva de a parasi un loc de munca, in cazul salariatilor, dar si a actul de vointa a unui cetatean de a parasi un partid, o echipa de fotbal, a unei functii din guvern, din mai stiu eu de unde. Uite maine - poimane auzim ca si-a dat demisia din guvern ministru cutare. Are are voie? Pai cum sa nu, il notifica pe prim ministru si gata. Ca este un pic mai complicat, asta e...
Cu membrii com. ex. - in speta de fata:
Trebuie facuta precizarea esentiala ca atat presedintele cat si membrii comitetului executiv sunt numiti de catre participantii la adunarea generala si eventual pot fi retribuiti prin incheierea unui contract de mandat

Asadar, atentie la termeni, acestia nu sunt numiti, ci sunt alesi in AGP, da?
Au voie sa demisioneze? De ce nu? Aici ar fi vorba de o demisie de onoare, dar de unde atata onoare la noi?
Pe de alta parte, asa cum spune @mirceatintisan, nu prea are acces la acte si probe, iar "razboiul" nu prea merge, ma tem ca va fi mai greu cu demisia...

Oricum, asa cum a afirmat @Adriantot, in urmatoarea AGP, chiar reconvocata, puteti sa schimbati tot com. ex. in frunte cu presedintele si poate ca dupa, o sa aveti acces la toate actele si probele despre care vorbeati mai sus.
Succes!
Da doamna; sunt in functie, si asa cum remarca di. Adam Grecu va fi greu cu demisia. Solutia ramane demiterea la sedinta, insa ca peste tot parerile sunt inpartite. Verbal eu nu pot sa-i conving pe toti ca am dreptate chiar daca le arat probele. Vor fi unii care au interese si vor spune ca sunt "facaturi". Daca insa dumneavoastra cei de pe forum ati fi spus ca exista art. 14 al 5 care spune...."La ad. gen. reconvocata, daca exista dovada ca toti membri asociatiei au fost convocati"...."Dovezi ale convocarii si reconvocarii constituie afisul de la avizier SI tabelul nominal convocator cu semnaturi" alta ar fi fost situatia. Sar putea remarca existenta unui art. de lege foarte clar. Sintagma "SI" creiaza obligatia ca acest tabel sa fie intocmit altfel sedinta ar fi NE STATUTARA. Oricine are cativa "prieteni" in asociatie ar putea spune ca sedinta fiind convocata a doua oara nu mai conteaza numarul de prezenti si se inscauneaza sef peste mosie la "vacuta de muls". E foarte greu de lamurit niste oameni care este adevarul si in plus mai toti vor sa le vina deagata. Probele pe care eu le am sunt indubitabile, si totusi oamenii nu inteleg ca eu am mai mult curaj sa ma razboiesc cu iei chiar daca sunt politisti. Mai am insa nevoie si de alte probe. Dar nu am acces la documente. Nu mi se mai raspunde la contestatii din dispozitia doamnei cenzor "sef". Si uite asa incerc cu ajutorul dumneavoastra sa-i lamuresc pe oameni ca politistii nu sunt sperietori, sunt tot oameni. Trebuie sa raspunda si ei ca toata lumea pentru faradelegile comise. Mergem innainte. Va multumesc totusi pentru postarile de pana acum sau cele viitoare.
mirceatintisan, utilizator