Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculare concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculare concediu prenatal

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste calcularea concediului prenatal,
Incepand cu 1 aprilie o sa intru in concediu prenatal,
Ultimele 6 venituri brute sunt urmatoarele:
-Octombrie: 2368 ( 22 zile lucratoare);
-Noiembrie: 2603 (20 zile lucratoare);
-Decembrie: 3030 (21 zile lucratoare);
-Ianuarie: 2868 (20 zile lucratoare);
-Februarie: 2254 (21 zile lucratoare);
-Martie: 2260 ( 23 zile lucratoare).
Am calculat in felul urmator:
15383/127=120,65
120,65*21*85%=2154
Apoi m-am impotmolit, trebuie retinut cas-ul si nu stiu cum se calculeaza.
Ma puteti lamuri?
Multumesc anticipat!
Pentru perioada de concedii medicale, CAS = 10,5% x (salariul mediu brut pe economie x 35%) si proportional cu numarul de zile lucratoare platite din medical in cursul lunii.
Pentru 2016 salariul mediu brut pe economie = 2681 lei.

CAS pe luna intreaga = 10,5% x 2681 X 35% = 98 lei.

Din indemnizatia de maternitate nu se retine decat acest CAS de 98 lei.
Indemnizatia va fi diferita luna de luna in functie de numarul de zile lucratoare.