Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare 20% din impozit pe profit.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare 20% din impozit pe profit.

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: in cazul in care suma cu care am sponsorizat o organizatie non profit este mai mica decat 3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit cum procedez? Scad aceasta suma din impozitul pe profit aferent anului fiscal precedent si platesc mai putin?
? Se poate un exemplu concret sa imi dea cineva? Multumesc.
#-o
emaio, utilizator
Da.Inregistrarea contabila a impozitului pe profit de plata se va face cu suma care ramane dupa ce se scade sponsorizarea.Exemplu: Sponsorizare 1000 ron; impozit pe profit 2500 ron; 2500-1000=1500 ron: 691=441 =1500 ron
gina10, utilizator
Va muyltumesc pentru raspuns.