avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare 20% din impozit pe profit.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare 20% din impozit pe profit.

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: in cazul in care suma cu care am sponsorizat o organizatie non profit este mai mica decat 3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit cum procedez? Scad aceasta suma din impozitul pe profit aferent anului fiscal precedent si platesc mai putin?
? Se poate un exemplu concret sa imi dea cineva? Multumesc.
#-o
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2016
emaio, utilizator
Cel mai recent răspuns: emaio , utilizator 10:59, 5 Aprilie 2016
Da.Inregistrarea contabila a impozitului pe profit de plata se va face cu suma care ramane dupa ce se scade sponsorizarea.Exemplu: Sponsorizare 1000 ron; impozit pe profit 2500 ron; 2500-1000=1500 ron: 691=441 =1500 ron
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2016
gina10, utilizator
Va muyltumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli sponsorizare corinachivu corinachivu E corecta inregistrarea in rosu 691=441? pt chelt. de sponsorizare care se scad din impozitul pe profit datorat (in conditiile in care sunt in limita a 3 la ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare reportata tacanila tacanila Buna ziua, va rog ajutati-ma sa ma dumiresc in urmatoarea problema: Am sponsorizare reportata din 2014 in val de 2500 lei. La trim I am calculat cat am ... (vezi toată discuția)
Diminuarea imp/profit imperial imperial Pentru a diminua impozitul pe profit, am incheiat un act de mecenat in valoare de 5000lei. Am inteles k valoarea se scade din impozit, am facut inregistrarile ... (vezi toată discuția)