Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MUNCA IN TURE-TURNUS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MUNCA IN TURE-TURNUS

in munca in tura continua,daca liberele se dau cumulat o fata pe an (nici acelea in mod corect nu se platesc cate se executa)angajatii au dreptul la spor pentru munca in repausul saptamanal sau pentru zilele de sarbatoare???Angajatorul spune ca in munca in ture turnus nu se fac deosebire intre zilele saptamanii si nu avem dreptul la nici un spor.Pe contractul individual de munca sunt trecute saptamana de lucru 49 de ore in ture de 8 ore,In cazul in care deschid un proces pentru acordarea de spor ptr.sambete si duminici,sarbatori legale as castiga,cu multumiri.
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatii beneficiaza :
- fie de compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

- fie de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru, in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....