avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

buna ziua
eu sunt in concediu de crestere copil pe o perioada de un an. acesta perioada expira pe 5 iulie 2016, pot sa beneficiez de noua lege privind ccc prin prelungirea cu inca un an de zile?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina0Fl , utilizator 11:08, 5 Aprilie 2016
Avand in vedere ca noile modificari ar intra in vigoare la 01.07.2017 puteti beneficia de acestea.
Buna dimineata
multumesc pt raspuns, am totusi o nelamurile, colilul face 1 an pe 5 iulie, dar conform legii o luna trebuie sa stea tatal. eu ar trebui sa ma intorc pe 5 iunie la munca si el sa stea acasa cu copilu.
cum trebuie sa fac, sa fac cerere de prelungire cu 5 iunie la firma si sa astept pana la 1 iulie depunerea dosarului?

multumesc
Asteptati sa intre in vigoare legea .
Crisxtn a scris:

Buna dimineata
multumesc pt raspuns, am totusi o nelamurile, colilul face 1 an pe 5 iulie, dar conform legii o luna trebuie sa stea tatal. eu ar trebui sa ma intorc pe 5 iunie la munca si el sa stea acasa cu copilu.
cum trebuie sa fac, sa fac cerere de prelungire cu 5 iunie la firma si sa astept pana la 1 iulie depunerea dosarului?

multumesc


Buna ziua,

Sunt exact in aceeasi situatie ca dumneavoastra, doar ca eu ar trebui sa revin la lucru pe data de 13 iunie urmand ca pana pe 13 iulie sa intre tatal in CCC. Din cate am inteles eu totusi, mama poate solicita prelungirea CCC pana la 2 ani chiar daca se afla in plata stimulent de insertie sau in concediu fara plata pentru cresterea copilului. Daca totusi acest lucru nu va fi posibil, ma gandesc ca tatal poate sa intre in CCC in luna mai spre exemplu, eu voi revenii la serviciu pentru o luna, in luna mai, apoi ma voi reintoarce in CCC pana pe 13 iulie, deci voi putea beneficia de prelungirea perioadei de CCC pana la cand copilul va implinii doi ani. Oare e corect rationamentul acesta(vorbind strict pe legea care a trecut de Parlament si asteapta sa fie promulgata de presedinte)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil 2016 Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua Copilul unei salariate aflate in concediu crestere copil pentru un an, implineste varsta de un an in data de 17 iulie 2016. In mod normal, daca nu ... (vezi toată discuția)
Noua lege ccc cameliadeac cameliadeac Buna ziua, Am o fetita născută pe 15 iulie 2015. Eu sunt in ccc, optiunea 1 an. 1. Cand trebuie sa ma întorc astfel încât sa beneficiez de inserție si ... (vezi toată discuția)
O luna de maternitate flore_inger flore_inger Buna..a-si dori sa va intreb ce este de facut in cazul meu cum se procedeaza...Copilu meu face 2anisori in 5 iulie...eu ar trebui sa incep serviciul in 5 iunie ... (vezi toată discuția)