Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere restanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere restanta

mama fetitei mele a parasit domiciliul in 2003.am divortat ,eu am obtinut copilul,pe care ea oricum nu l-a cerut ,s-a stabilit sa trimita pensia de70 ron pe luna deoarece ea nu avea nici un venit,si nu s-a specificat nici un program de vizita.De la divort a trimis banii prin posta la 2-3luni.Acum din ianuarie 2009 nu a mai trimis nici un ban.Stiu ca s-a maritat si cam pe la pasti era gravida in6-7 luni si cam tot prin perioada aia a murit maicasa.am inteles ca nu are bani dar pina cind?deci ce va intreb eu este ce ar trebui sa fac?sa-i fac plingere la politie?sa o dau in judecata(pt. ca oricum ma gindisem sa o dau pt.marirea pensiei)?sa incerc sa-i trimit o scrisoare(stam in orase diferite)?Pot sa o dau in judecata pt. marire din ianuarie cind nu a mai trimis?se poate aceasta judecata sa se faca prin ordonanta prezidentiala?:foottap:
Puteti face plangere penala la politie pentru abandon de familie .
Abandonul de familie este infractiune , prevazuta in art. 305 din Codul Penal. Multi o comit cu usurinta, fie din nestiinta, fie cu vadita rea-intentie. Abandonul de familie, ca infractiune, consta in:
-- parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l (pe cel pe care are obligatia sa il intretina) la suferinte fizice sau morale;
--neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazuta de lege;
--neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca.
B-)
daca ii fac plingere la politie in cit timp se rezolva?credeti ca printr-o simpla scrisoare in care sa-i arat aceste lucruri o sa rezolv ceva?chiar daca are probleme daca nu ar fi rea vointa ar trimite cit ar putea la 2-3 luni.Nu ar fi mai bine sa o dau in judecata si pt marire si pt restanta?
Printr-o scrisoare nu rezolvati nimic! Fiindca o scrisoare nu are valoare juridica!
Puteti cere in instanta marirea pensiei alimentare si plata ei inclusiv restantele! E cel mai rapid.
Pe calea plangerii poate dura o luna , 2 sau chiar mai mult. Depinde de cum isi face treaba cel care instrumenteaza dosarul!B-)
Actiune pentru marirea pensiei alimentare si plata lunilor restante .
In ce priveste rapiditatea, aceastat este relativa in ambele cazuri , atat pe calea plangerii penale (care depinde de cine este instrumentata) cat si pe calea aciunii in instanta ( primul termen de judecata se da pt o actiune depusa acum in octombrie ).
Succes.
multumesc pt raspunsuri.nu o pot da in judecata printr-o ordonanta prezidentiala?