avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere restanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere restanta

mama fetitei mele a parasit domiciliul in 2003.am divortat ,eu am obtinut copilul,pe care ea oricum nu l-a cerut ,s-a stabilit sa trimita pensia de70 ron pe luna deoarece ea nu avea nici un venit,si nu s-a specificat nici un program de vizita.De la divort a trimis banii prin posta la 2-3luni.Acum din ianuarie 2009 nu a mai trimis nici un ban.Stiu ca s-a maritat si cam pe la pasti era gravida in6-7 luni si cam tot prin perioada aia a murit maicasa.am inteles ca nu are bani dar pina cind?deci ce va intreb eu este ce ar trebui sa fac?sa-i fac plingere la politie?sa o dau in judecata(pt. ca oricum ma gindisem sa o dau pt.marirea pensiei)?sa incerc sa-i trimit o scrisoare(stam in orase diferite)?Pot sa o dau in judecata pt. marire din ianuarie cind nu a mai trimis?se poate aceasta judecata sa se faca prin ordonanta prezidentiala?:foottap:
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 10:19, 11 August 2009
Puteti face plangere penala la politie pentru abandon de familie .
Abandonul de familie este infractiune , prevazuta in art. 305 din Codul Penal. Multi o comit cu usurinta, fie din nestiinta, fie cu vadita rea-intentie. Abandonul de familie, ca infractiune, consta in:
-- parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l (pe cel pe care are obligatia sa il intretina) la suferinte fizice sau morale;
--neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazuta de lege;
--neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca.
B-)
daca ii fac plingere la politie in cit timp se rezolva?credeti ca printr-o simpla scrisoare in care sa-i arat aceste lucruri o sa rezolv ceva?chiar daca are probleme daca nu ar fi rea vointa ar trimite cit ar putea la 2-3 luni.Nu ar fi mai bine sa o dau in judecata si pt marire si pt restanta?
Printr-o scrisoare nu rezolvati nimic! Fiindca o scrisoare nu are valoare juridica!
Puteti cere in instanta marirea pensiei alimentare si plata ei inclusiv restantele! E cel mai rapid.
Pe calea plangerii poate dura o luna , 2 sau chiar mai mult. Depinde de cum isi face treaba cel care instrumenteaza dosarul!B-)
Actiune pentru marirea pensiei alimentare si plata lunilor restante .
In ce priveste rapiditatea, aceastat este relativa in ambele cazuri , atat pe calea plangerii penale (care depinde de cine este instrumentata) cat si pe calea aciunii in instanta ( primul termen de judecata se da pt o actiune depusa acum in octombrie ).
Succes.
multumesc pt raspunsuri.nu o pot da in judecata printr-o ordonanta prezidentiala?

Alte discuții în legătură

Reaua credinta ralu_2008 ralu_2008 1. in situatia in care parintele obligat la plata pensiei de intretinere nu mai obtine venituri fiscale si nu plateste pensia,[b] POATE [/b]fi acuzat de rea ... (vezi toată discuția)
Nu primesc pensia de intretinere M. V. M. V. Buna seara! Sunt divortata de 5 ani, iar fostul sot nu trimite pensia de intretinere stabilita in instanta pentru fiica nostra minora. Dupa divort s-a stabilit ... (vezi toată discuția)
Speta ralu_2008 ralu_2008 in situatia in care parintele care tb sa plateasca pensia, nu mai obtine venituri si nu face actiune in instanta pt micsorarea pensiei si stabilirea ei functie ... (vezi toată discuția)