Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare de drept
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare de drept

Buna ziau,
as vrea sa-mi spuneti daca in cazul incetarii de drept al unui CIM se mai face informare sau doar decizia. multumesc
Se emite direct decizia de constatare a incetarii de drept a c.i.m.

Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului sau a angajatorului persoana fizica;
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
d) ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva;
e) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare in functia ocupata de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neintemeiate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de reintegrare;
f) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
g) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
h) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
j) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, in cazul salariatilor cu varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani.
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Multumesc,
dar , ca data de emitere si comunicare catre salariat a deciziei se poate face (decizia )cu o data anterioara incetarii CIM?
Adica: CIM inceteaza in data de 11.04.2016 ; eu pot emite decizia in data de 7.04.2016 pentru a avea timp sa o dau la semnat atat sefului cat si salariatului iar in REVISAL sa o inregistrez in data de 11.04.2016: s-au totul se intampla pe data de 11.04.2016?
Multumesc
Puteti face asa ceva, dar daca apare o situatie neprevazuta ce faceti ?
Am inteles, de preferat este in data incetarii.
Multumesc