Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inde
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inde

Buna ziua! Am auzit un zvon cum sa indemnizatia de crestere a copilului pentru mamele studente va creste si ea de la 1 iulie de la suma de 600 lei + 200 lei alocatia, la suma de 1000 lei+ 200 alocatia. Este oare adevarat ca nu am reusit sa gasesc nimic despre asta?
Da, asa se pare dar sa asteptam sa fie promulgata legea de catre Presedinte si apoi publicata in Monitorul Oficial.
Potrivit proiectului de lege adoptat de catre Camera Deputatilor, indemnizația minimă va fi de 85% din salariul minim brut pe țară garantat în plată.

Incepand cu 01.07.2016, daca va intra in vigoare legea, indemnizatie CCC minima va fi de 1.062,5 lei.