Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie legea noua
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie legea noua

Buna ziua.
Referitor la calculul indemnizatiei dupa legea noua am cateva nelamuriri:

1. Luna aceasta intru in concediu de maternitate bebe 2 in continuare dupa concediu crestere bebe 1, urmand sa nasc in luna august. Indemnizatia bebe 1 este de 850 lei...cum se va calcula indemnizatia noua, 85% din veniturile de ultimele 12 luni si nu "poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară,adica mai mare decat prima indemnizatie si anume 1.062,5 lei acum de la 1 mai?
Eu inteleg ca nivelul indemnizaţiei va fi majorat, potrivit actului publicat recent, cu 1.062,5 lei pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi...dar la mine sarcina este singulara, este valabila aceasta indemnizatie si pentru mine? Sau va fi tot 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni chiar daca reiese muuult mai mica decat salariul minim...

Multumesc

Incepand cu 01.07.2016, cuantumul minim al indemnizatiei pentru CCC va fi de 1063 lei.

Daca din calculul celor 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului reiese o suma mai mica decat 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, atunci veti primi o indemnizatie egala cu 1063 lei.
Multumesc , imi faceam griji ca daca am fost in CCC 1 si nu am realizat venituri impozabile in ultimele 12 luni nu ma mai incadrez la indemnizatia 2...
Perioada in care ati fost in CCC pentru primul copil este perioada eligibila pentru CCC al doilea copil. Altfel spus, se ia in considerare la calculul celor 12luni.
Va multumesc din suflet, multa sanatate!