avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat decedat in timpul CM.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat decedat in timpul CM.

Buna ziua,
Avem un salariat care a decedat ieri (03.04.2016).Concediu medical a adus pana la data de 31.03.2016.(mentionez ca avea 450 zile de concediu medical).CIM ii inceteaza cu data de 03.04.2016 cand s-a produs evenimentul, sau astazi cand am luat la cunostinta? ptr zilele neacoperite de cm din 01.04 - 04.04, cum il pontez?, cu ore suspendate? Trebuie sa i se plateasca si zilele de CO?(mentionez ca ptr anul trecut 2015 nu a beneficiat de indemnizatie Co intrucat a fost numai in CM. Multumesc anticipat si astept raspuns !!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:23, 4 Aprilie 2016
C.i.m. inceteaza la data decesului , respectiv data de 03.04.2016.

La incetarea c.i.m. ii veti compensa in bani toate zilele de CO neefectuate si aferente anului 2015 si 2016.

Concediul medical nu afecteaza durata concediului de odihna.
Ii veti plati ultimul concediu medical numai pentru data de 1 aprilie (2 si 3 fiind zile nelucratoare).
REVISAL -ul il transmiteti astazi data cand ati luat la cunostinta de evenimentul respectiv.
pentru data de 01.04.2016 nu a adus cm..
In data de 01.04.2016 il puteti ponta nemotivat daca nu vi s-a adus la cunsotinta prelungirea concediului medical.

Alte discuții în legătură

Acordare c/v co neefectuat Radu Aura Radu Aura Buna ziua, Rog sprijim pentru rezovarea urmatoarei situatii: O salariata a intrat in concediu de maternitate cu 01.12.2015 si a intrat in CCC cu 01.04.2016. ... (vezi toată discuția)
Preaviz adinutza.2008 adinutza.2008 Daca inceteaza raporturile de munca in temeiul art.55, lit.b codul muncii, pot ca in perioada de preaviz(15 zile) sa imi iau concediu de odihna sau un concediu ... (vezi toată discuția)
Compensare concediu de odihna neefectuat din anul 2017 Maria Constantinescu Maria Constantinescu Buna seara! Doresc sa stiu daca in cazul incetarii contractului de munca in anul 2018, in urma demisiei, angajatorul este obligat sa-mi plateasca ... (vezi toată discuția)