Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Info ref: termen de plata a zilelor de concediu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Info ref: termen de plata a zilelor de concediu neefectuate, dupa incetarea contractului de munca

Buna ziua,

Contractul de munca a incetat pe data de 09.03.2016.
Din 2015 si 2016 au ramas de plata 14 zile de concediu de odihna.
In contractul de munca, plata salariului se face in fiecare luna pe data de 5.

Va rog sa-mi spuneti care este termenul limita de plata a zilelor de concediu neefectuate. Cu alte cuvinte, angajatorul este obligat sa-mi plateasca zilele de concediu pana pe data de 05.04.2016?

Multumesc,
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.