Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... renuntare contributie CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

renuntare contributie CASMB

Buna ziua,

As dori sistarea platii la CASMB, ba chiar as merge atat de departe incat as dori si returnarea fondurilor "ce nu au fost utilizate".

Ani de zile nu am folosit serviciile dansilor si probabil contributiile platite sunt enorme.

Mereu cand am avut o problema am folosit sistemul privat sau am fost in strainate.

Spuneti-mi va rog cum pot aborda aceasta problema.

Mentionez ca sunt angajat in sistemul privat.

Va multumesc anticipat pentru atentie si indrumare !
mrqro, utilizator
Dvs. puteti sa alegeti CNAS sau CASA OPSNAJ, la aceasta se refera textul "a) alegerea liberă de către asiguraţi a casei de asigurări; "
mrqro a scris:

Multumesc pentru extras, citind, suntem oarecum "obligati" prin lege sa contribuim la CASMB. ...

Chiar daca aveti o asigurare voluntară de sănătate, acest lucru nu exclude obligaţia de a plăti contribuţia pentru asigurarea socială de sănătate.