avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... renuntare contributie CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

renuntare contributie CASMB

Buna ziua,

As dori sistarea platii la CASMB, ba chiar as merge atat de departe incat as dori si returnarea fondurilor "ce nu au fost utilizate".

Ani de zile nu am folosit serviciile dansilor si probabil contributiile platite sunt enorme.

Mereu cand am avut o problema am folosit sistemul privat sau am fost in strainate.

Spuneti-mi va rog cum pot aborda aceasta problema.

Mentionez ca sunt angajat in sistemul privat.

Va multumesc anticipat pentru atentie si indrumare !
Ultima modificare: Luni, 4 Aprilie 2016
mrqro, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:28, 5 Aprilie 2016
Dvs. puteti sa alegeti CNAS sau CASA OPSNAJ, la aceasta se refera textul "a) alegerea liberă de către asiguraţi a casei de asigurări; "
mrqro a scris:

Multumesc pentru extras, citind, suntem oarecum "obligati" prin lege sa contribuim la CASMB. ...


Chiar daca aveti o asigurare voluntară de sănătate, acest lucru nu exclude obligaţia de a plăti contribuţia pentru asigurarea socială de sănătate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la plata cass MONA-mihaela MONA-mihaela as dori sa aflu unde ma duc sa renunt la plata cas-ului platesc destul de mult si nu am fost la doctor in 14 de munca,sau la spital ... (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate comihalcescu comihalcescu lucrez la stat si acolo imi opreste din salariu sub forma \"CASS 5,5%\" , INTREBAREA ESTE : pot sa renunt la aceste servicii si sa nu imi mai opreasca aceasta ... (vezi toată discuția)
Pfa... ordonanta lui boc Mihaela Elena Mihaela Elena Buna seara. Am o intrebare la care nimeni nu poate/nu stie sa-mi raspunda: si avocatii sunt inclusi in depunea pana azi (respectiv miercuri 25.08.2010) ... (vezi toată discuția)