Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare sotie si copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare sotie si copil

Buna ziua tuturor,
Am urmatoarea intrebare; in cazul unei familii in pragul divortului, dar care locuieste inca sub acelasi acoperis (proprietatea sotului mostenita de la parinti), sotul poate obliga in vreun fel sotia si copilul minor sa paraseasca domiciliul avand in vedere ca nu este inca introdusa actiune de divort in instanta si nici la notar?
Astept raspunsul vostru,
Multumesc
Nu.
Mama si copilul au fost "invitati" sa plece, cu amenintari de genul "acum te rog, data viitoare nu te mai rog". Ca idee, stiu ca din punct de vedere legal acest gen de amenintare nu are valoare, dar as vrea sa stiu care este exact procedura legala pentru ca el sa isi poata da afara sotia si copilul.

O actiune in evacuare.
gi-jane2, moderator