Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit bancar

Bună ziua, as dori să știu ce se poate face în cazul în care soțul care a decedat a avut credit la bancă (noi nu am fost căsătoriți) dar avem un copil împreună, credit care nu avea asigurare, iar pentru acel credit a semnat și fosta soție deoarece a fost făcut în perioada căsătorie lor, mulțumesc
deci.. nu va era sot. Creditul a fost facut cu fosta sotie ? Din pacate pt ea, ea ramane de platit, iar mai departe si ea si creditorii se pot indrepta impotriva mostenitorului, in cazul dvs doar fiul dvs, insa datoria se plateste numai in limita valorii bunurilor mostenite. In concluzie nu aveti de ce va teme.
Nu puteti fi urmarita ptr.datoriile fostului concubin, daca nu ati semnat contractul de credit,fosta sotie ramane buna de plata,fiul in calitate de mostenitor poate fi urmarit.