avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare mostenire.

Buna,
Tatal meu a decedat anul trecut in 23 aprilie si din cate stiu in termen de 1 an este necesar sa fac atat eu cat si mama mea o solicitare de acceptare a mostenirii.

Vreau sa va intreb daca este obligatoriu sa facem si succesiunea.
in cazul in care este obligatorie ,cat va costa?


Dosarul pentru acceptarea mostenirii a fost repartizat automat unui notar public de la mine din oras ,iar aceasta mi-a spus ca e obligatoriu sa facem si succesiunea.


Mentionez ca eu doresc sa cedez si partea mea de bunuri mamei mele.


Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 12:18, 7 Aprilie 2016
Buna ziua, nu este obligatoriu sa faceti si succesiunea.
Este suficienta declaratia de acceptare a mostenirii.

Daca doriti sa "cedati partea de bunuri mamei" atunci va trebui sa faceti succesiunea.

Daca dati declaratia de acceptare a succesiunii, nu mai puteti "ceda partea de bunuri".

Nu precizati daca sunteti mai multi frati.

Trebuie sa stiti ca "cedarea de bunuri mamei" presupune acceptarea mostenirii, dezbaterea succesiunii si apoi "cedarea de bunuri mamei" fie pe calea unui act de donatie fie pe calea unui contract de vanzare-cumparare.

Daca va referiti la "cedarea de bunuri mamei" prin renuntarea la cota de mostenire ce vi se cuvine de pe urma tatalui, trebuie sa stiti ca renuntarea se face pur si simplu si nu se accepta sintagma "in favoarea " cuiva.
numai am alti fraati, sunt singura la parinti.
daca facem cererea aceasta ce acte doveditoare vom primi?

Consider ca nu este nevoie de succesiune.

Notarul respectiv mi-a spus ca e obligatoriu sa facem si succesiunea, probabil avand interese financiare.


Pot face cerere de acceptare a mostenirii la un alt birou notarial?
Din cunostintele mele acceptarea mostenirii are ca efect inscrierea calitatii dvs de mostenitor intr-un registrul national, astfel incat dezbaterea succesiunii nu se va putea face dvs.
Tot din cunostintele mele nu primiti nici un act ca urmare a declaratiei (altul decat declaratia).
Nu va ofera drept de proprietate si, ca urmare, nu puteti sa donati nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune după tata: poate mama să vândă apartamentul dacă toți cei trei copii își cedează cotele în favoarea ei? valicica74 valicica74 Tata a murit si acum dorim sa dezbatem succesiunea. Apartamentul e pe numele tatalui dar bun dobandit in timpul casatoriei, deci jumate-jumate cu mama. Suntem ... (vezi toată discuția)
Cedare drepturi succesorale emilia2005 emilia2005 Bua ziua, am o nelamurire,sotul meu a cedat partea lui din succesiunea dupa tatal lui surorii lui,printrun act notarial .Asta iseamna ca sotul meu nu mai ... (vezi toată discuția)
Mostenire ancalucian ancalucian Mama decedata in 2015, nu am facut succestiune. In viata bunica din partea mamei (pe bunurile bunicii mama a fost mostenitoare), sotul, adica tatal meu si 2 ... (vezi toată discuția)