Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare mostenire.

Buna,
Tatal meu a decedat anul trecut in 23 aprilie si din cate stiu in termen de 1 an este necesar sa fac atat eu cat si mama mea o solicitare de acceptare a mostenirii.

Vreau sa va intreb daca este obligatoriu sa facem si succesiunea.
in cazul in care este obligatorie ,cat va costa?

Dosarul pentru acceptarea mostenirii a fost repartizat automat unui notar public de la mine din oras ,iar aceasta mi-a spus ca e obligatoriu sa facem si succesiunea.

Mentionez ca eu doresc sa cedez si partea mea de bunuri mamei mele.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Buna ziua, nu este obligatoriu sa faceti si succesiunea.
Este suficienta declaratia de acceptare a mostenirii.

Daca doriti sa "cedati partea de bunuri mamei" atunci va trebui sa faceti succesiunea.

Daca dati declaratia de acceptare a succesiunii, nu mai puteti "ceda partea de bunuri".

Nu precizati daca sunteti mai multi frati.

Trebuie sa stiti ca "cedarea de bunuri mamei" presupune acceptarea mostenirii, dezbaterea succesiunii si apoi "cedarea de bunuri mamei" fie pe calea unui act de donatie fie pe calea unui contract de vanzare-cumparare.

Daca va referiti la "cedarea de bunuri mamei" prin renuntarea la cota de mostenire ce vi se cuvine de pe urma tatalui, trebuie sa stiti ca renuntarea se face pur si simplu si nu se accepta sintagma "in favoarea " cuiva.
numai am alti fraati, sunt singura la parinti.
daca facem cererea aceasta ce acte doveditoare vom primi?

Consider ca nu este nevoie de succesiune.

Notarul respectiv mi-a spus ca e obligatoriu sa facem si succesiunea, probabil avand interese financiare.

Pot face cerere de acceptare a mostenirii la un alt birou notarial?
Din cunostintele mele acceptarea mostenirii are ca efect inscrierea calitatii dvs de mostenitor intr-un registrul national, astfel incat dezbaterea succesiunii nu se va putea face dvs.
Tot din cunostintele mele nu primiti nici un act ca urmare a declaratiei (altul decat declaratia).
Nu va ofera drept de proprietate si, ca urmare, nu puteti sa donati nimic.