Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca in baza hotararii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca in baza hotararii judecatoresti

Buna dimineata,

Am urmatoarea speta:
Avem o angajata care a fost concediata in anul 2013 si care a dat societatea in judecata. In urma procesului, in baza unei hotarari judecatoresti a fost reincadrata in functie, din decembrie 2015.
Din luna ianuarie sta mai mult prin CO si CM.
Intre timp societatea a facut recurs si am castigat procesul.
Va rog sa ma indrumati ce documente sunt necesare pentru incetarea contractului de munca.:((
In acest caz, se va emite o decizie de revocare a deciziei de reintegrare.

In baza "principiului restitutio in integrum", c.i.m. va ramane incetat la data mentionata in decizia de concediere.
Va multumesc pentru raspuns.
Mai imi permit o intrebare:
Daca decizia CAB a fost data pe data de 7 aprilie, angajatul este in CM pana pe 14.04.2016, eu pot sa ii fac incetarea in revisal cu data de 7 aprilie?
Multumesc
Nu aveti cum sa-i incetati c.i.m. cu data de 07.04.2016, intrucat incetarea are loc la data mentionata in decizia de concediere (in anul 2013).
Buna ziua,
Revin cu speta mea....:(
Am intrat in Revisal incercand sa dau anulare reincadrare in baza hotararii judecatoresti din 2015. Nu m-a lasat sa fac modificarea.
In disperare de cauza am sunat la ITM si doamna de acolo mi-a spus ca cel mai indicat ar fi sa-i fac incetare cu data curenta.
Daca fac acest lucru, in raport banuiesc ca o sa apara cu toata perioada.
Imi da mari batai de cap aceasta speta caci nu stiu cum sa modific in Revisal sa nu-i mai apara contractul activ.
Sper ca am fost destul de clara.....
Multumesc.
1. Dupa pronuntarea hotararii pronuntate de Tribunal s-a decis reintegrarea in baza hotararii.

2. Dupa acest lucru, in recurs a castigat angajatorul , situatie in care va face incetarea c.i.m. cu data initiala.