Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie handicap

Buna ziua

Cat este indemnizatia pentru o persoana cu alzhaimer,gradul 1 care necesita insotitor?

Multumesc
Persoanele cu handicap gradul I, care au optat pentru un un asistent personal, vor incasa o prestatie sociala alcatuita din indemnizatia de handicap in valoare de 234 lei si bugetul complementar de 106 lei.
si insotitorul cat ia?

multumesc
Indemnizaţia de însoţitor pentru persoanele cu handicap grav a fost majorată la 956 lei pentru luna decembrie a anului 2015 şi la 969 lei începând cu luna ianuarie a acestui an.
multumesc frumos