Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie gradul ||
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie gradul ||

Pentru gradul doi , 18 ani de cotizat cat primesc pensie ?
Ma refer la cea de handicap .
Nu exista pensie de handicap.
Probabil este vorba de indemnizatia de handicap.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2017, nivelul prestatiilor sociale prevazute la art. 58 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se actualizeaza dupa cum urmeaza:

Adulti

Persoanele adulte cu handicap GRAV beneficiaza de:
indemnizatie lunara, indiferent de venituri in cuantum de 234 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 106 lei ;
indemnizatie de insotitor in cuantum de 1065 lei sau asistent personal.
Persoanele adulte cu handicap ACCENTUAT beneficiaza de:
indemnizatie lunara, indiferent de venituri in cuantum de 193 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 79 lei.
Persoanele adulte cu handicap MEDIU beneficiaza de:
buget complementar lunar, indiferent de venituri, in cuantum de 39 lei;

Sursa:

[ link extern ]