Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare pensie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare pensie de handicap

- Ca pensionar gradul ll pot beneficia de o pensie de handicap ? Ce grad de handicap ? Cati bani pot lua in plus cu aceasta pensie suplimentara ?
Din cate stiu, da. Sigur in pensionar la limita de varsta se poate. Stiu ca indemnizatia de handicap nu este conditionata de alte venituri. Indemnizatia pentru handicap este in functie de gradul de handicap. Citeste legea nr. 448/2006.
c-elian, utilizator
Pensia de invaliditate si orice fel de pensie se poate cumula cu indemnizatia de handicap.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2017, nivelul prestatiilor sociale prevazute la art. 58 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se actualizeaza dupa cum urmeaza:

Adulti

Persoanele adulte cu handicap GRAV beneficiaza de:
indemnizatie lunara, indiferent de venituri in cuantum de 234 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 106 lei ;
indemnizatie de insotitor in cuantum de 1065 lei sau asistent personal.
Persoanele adulte cu handicap ACCENTUAT beneficiaza de:
indemnizatie lunara, indiferent de venituri in cuantum de 193 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 79 lei.
Persoanele adulte cu handicap MEDIU beneficiaza de:
buget complementar lunar, indiferent de venituri, in cuantum de 39 lei;

Sursa:

[ link extern ]
Carp Mircea a scris:

indemnizatie de insotitor in cuantum de 1065 lei sau asistent personal.

Din cate stiu, indemnizatia de insotitor este la nivelul salariului minim pe economie, deci a crescut la 1450 lei.

Nu eu am stabilit acea suma.
Am preluat-o si am precizat sursa.