Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie pentru handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie pentru handicap

buna mama mea are boala poliartrita reumatoida seropozitiva in stadiu destul de avansat.A fost pensionata in gradul 2 din momentul primirii diagosticului.si as dori sa stiu daca boala se incadreaza conform acestei indemnizatii pentru handicap.Am incercat sa aflam dar am fost purtate de la o usa la alta fara a afla un raspuns.Multumesc
Buna seara.Pentru un raspuns competent aveti la indemna 2 optiuni.Fie apelati la Inspectoratul de Stat pentru persoane cu dizabilitati,sau puteti sa va adresati la unitate de expertizare persoane cu dizabilitati.Criteriile de incadrare ale afectiunilor in grupele i,II,III sunt supuse permanent la modificari .In momentul in care afectiunea se regaseste in normativ,puteti demara actiunea de strangere documente necesare depunerii cererii de expertizare de catre comisia de specialitate care ,in urma controlului documentelor si a persoanei in cauza ,concluzioneaza asupra incadrarii. Nu ati precizat unde domiciliati.Normal unitatile sanitare municipale detin cabinet medical specilizat pentru expertizare persoane cu dizabilitati sau eventual va pot directiona . Succes in solutionare pozitiva si rapida.
@ynocentta
Sfatul este foarte direct si bun=D>
Din pacate ambele adrese de apel, practica un "top sectet" total si nu dau niciun fel de relatii privind listele actualizate(nu mai vorbesc de minunatele codificari, pe care nu prea le cunosc nici membrii comisiilor).Mai mult, de cateva luni, practica sistematic, in massa, trecerea in grad inferior, asteptand ca persoanele cu handicap sa conteste deciziile (cati o fac??).Tot din pacate, cei care beneficiaza (fara drept) de asemenea certificate, - sunt bine-merci tot handicapati cu functii mari iar amaratii care au chiar si parti din corp lipsa, sunt chemati anual la revizuire (sa nu cumva sa le fi crescut "lipsa" la loc!)
Buna seara.Aveti perfecta dreptate cu greutatile intampinate de adevaratele persoane detinatoare de afectiuni ,dar asta este situatia reala ,ne place sau nu.Daca a fost deschisa discutia privitoare la greutati,m-am confruntat in familie cu o situatie bizara,cand o persoana nascuta cu afectiune congenitala,agravata de a lungul timpului,in baza modificarilor normelor de clasificare si incadrare in grade de dizabilitati,a trecut succesiv dela gr i,la gr II si cand a ajuns la varsta de 30 -32 de ani a fost incadrata in gr III,in conditiile in care afectiunea de care sufera se agraveaza continu si afecteaza si alte organe Daca intial a fost incadrata in gr II handicap sever cu insotitor,handicap permanent ,termen revizie 12 luni,pe parcurs ,cand boala a avansat si a angajat si alte afectiuni conexe,a fost incadrata in gr III handicap ,cu termen revizuire la 6 luni.In baza documentelor medicale ,am formulat contestatie impotriva ultimului certificat si am sesizat secretariatul general al guvernului In termen foarte scurt am primit certificat de atestare grad II handicap,incadrat in handicap sever,cu insotitor ,valabilitate permanent.Va sfatuesc sa formulati cerere oficiala catre secretariatul general al guvernului pentru persoane cu dizabilitati,prin care sa solicitati analizarea documentelor medicale si comunicarea concluziilor.Nu aveti nimic de pierdut si oricum este forul cel mai competent care sa va comunice daca afectiunea ,mai ales in stadiul actual ,se incadreaza in normativul afectiunilor aflate sub incidenta legislatiei persoanelor cu dizabilitati.
sincer din pacate asa este in sistemul nostru, nimic din ceea ce ar trebui sa fie corect nu este.Oameni care sunt intradevar bolnavi sunt purtati la comisii si asteapta pe de-asupra si bani pentru asta ca nu te trimita la bucuresti la comisie unde evident mergi pe banii tai .oamenilor nu le convine si platesc destui bani si la nivel local, cum e cazul tatalui meu care a suferit operatie de ulcer,2 operatii de coloana, o operatie de hernie simpla si o operatie de efizem pulmonar in care 50% din plamanul drept i-a fost sectionat si are tija metalica.Si desii are atatea operatii si este ff slabit mereu trebuie sa dea bani la comisie ca sa nu fie trimis la bucuresti sa piarda vremea si acolo unde oricum va primi acelasi raspuns,sau mai rau sa il trimita in gradul 3 fiindca nu a platit bani .va multumesc pentru raspuns.o seara frumoasa va doresc
exact acest lucru am patit si eu am fost plimbata de la o usa la alta ba ca nu este incadrata la indemnizatii, ba ca este , stim de cineva care are aceasta indemnizatie dar care desi spune ca din punct de vedere legal trebuie data pentru boala a trebuit sa apeleze la diferite tertipuri sa ajunga sa primeasca aceasta indemnoizatie.dar asta este din pacate legislatia noastra dar ce este si mai grav este personalul angajat sa ofere sprijin in astfel de situatii si care nu face altceva decat sa selecteze pacientii :).multumesc pentru informatii.o seara frumoasa