Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de boala + pensie/indemnizatie de invaliditate? ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de boala + pensie/indemnizatie de invaliditate? se poate?

Tatal meu are 61 ani si de doi ani este pensionat cu pensie permanenta pentru boala (TBC). Stagiul de cotizare la CAS este de 29 de ani. De curand a avut un accident casnic si a trebuit sa i se amputeze mana stanga din antebrat. Are dreptul la o pensie /indemnizatie, suplimentar fata de pensie? La ce grad de invaliditate s-ar incadra? Acopera CAS-ul eventualele costuri (partiale sau totale)cu proteza?
multumesc anticipat de raspuns
Tatal dvs. poate beneficia si de o indemnizatie, conform prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Indemnizatiile sunt reglementate prin art. 58, alin. (4):
"Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
1. în cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. în cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
1. în cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. în cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
3. în cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handicap mediu."

Incadrarea in grad de handicap se face de catre comisiile de evaluare a persoanelor adulte cu handicap din cadrul Directiilor teritoriale de Asistenta Sociala.

Potrivit art. 86 din Legea nr. 448/23006, gradele si tipurile de handicap sunt:
"(1) Gradele de handicap sunt: uşor, mediu, accentuat şi grav.
(2) Tipurile de handicap sunt: fizic, vizual, auditiv, surdocecitate, somatic, mintal, psihic, HIV/SIDA, asociat, boli rare."

Tatal dvs. este incadrat in grad de invaliditate de catre Comisia de Expertiza Medicala si va fi incadrat in grad de handicap de catre Comisia de Evaluare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea