Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna tuturor!
Lucrez intr-un market, 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana (am liber doar un weekend pe luna). Vreau sa imi dau demisia. Cum procedez in cazul in care va trebui sa lucrez in preaviz?. Sunt 20 zile lucratoare ( adica de luni pina vineri). Daca noi lucram si sambata si duminica, eu cum voi trebui sa lucrez in preaviz? Doar in zilele lucratoare ( luni-vineri) sau cum am avut programul de pana acum? Cate ore pe zi? Mentionez ca societatea nu prea respecta dreapturile angajatilor, si as vrea sa fiu la curent! Multumesc!
drikka, utilizator
1. Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m.

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca in perioada preavizului este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

2. Daca sunteti de tura intr-o zi de sambata/duminica, veti merge la munca. In aceasta situatie, veti beneficia cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile ale saptamanii stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Multumesc frumos!
Buna din nou!!!
In aceasta saptamana am anuntat ca s-ar putea sa imi dau demisia. Supermarketul la care lucrez, in luna martie a implinit un an, iar angajatilor li s-a oferit o prima. Cand am mers astazi sa imi iau salariul, eu nu am primit acea prima , motiv: "ca s-ar putea sa iti dai demisia si nu este in interesul nostru". Mentionez ca nu am semnat nici o demisie nici pina in ziua de azi. Este legala discriminearea aceasta?? Multumesc!
Nu este corect modul cum a procedat angajatorul dvs.

Intr-adevar, se poate considera o discriminare sens in care va puteti adresa cu o sesizare catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, in termen de 1 an de la data savarsirii faptei .