Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-a fost suspendat permisul sau nu?!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-a fost suspendat permisul sau nu?!

In urma cu 2 zile cand eram prin oras cu masina firmei am fost oprit de catre un echipaj de politie care a constat ca expirase itp-ul pe acea masina! Bineinteles ca pe acea masina nu exista nici certificatul de identitate si am luat o amenda de 780 de lei daca o platesc in 48h dar si 15 puncte de penalizare!
Acum eu nu inteleg daca am luat 15 puncte de penalizare de ce mi-au dat inapoi permisul si mi-au spus ca daca platesc suma de 780 lei in 48h nu mi se suspenda permisul!
Ma poate lamuri cineva? Eu acum daca am permisul la mine mai pot conduce?
Art.102 OUG 195/2002
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;

Pentru lipsa unei ITP valabile nu se aplica puncte de penalizare. In cazul dvs. este vorba de puncte de amenda conform art. 98 din OUG 195/2002

Art.98.
(1) Amenzile contraventionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numarului punctelor-amenda aplicate.
(2) Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotarâre a Guvernului.
(3) Contraventiilor prevazute în prezenta ordonanta de urgenta li se stabilesc clase de sanctiuni carora le corespunde un numar de puncte-amenda, în functie de gravitatea faptelor si de pericolul social pe care acestea îl prezinta.
(4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amenda.

Prin urmare, nu se pune problema suspendarii dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice
ing. Ioan Ciobanu
Ioan Ciobanu, Expert judiciar