Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

parintii ( tata vitreg )mi-au donat un apartament cu uzufruct viager.Deoarece mai am doi frati vitregi a-s vrea sa stiu daca mai au si drepturi la acest apartament
Contractul de donatie poate fi atacat de cei 2(doi) frati vitregi dar dupa moartea parintilor, fiindca prin acest contract le-a fost redusa masa succesorala si ei au dreptul la rezerva succesorala fiind mostenitori rezervatari!B-)
Adica vitreg..nu este tatal dvs. biologic? inteleg ca in schimb este tatal biologic al celorlalti 2 frati? Daca este asa, acestia ar putea ataca actul de donatie atunci cand va avea loc deschiderea succesiunii, intrucat ei sunt mostenitori rezervatari , si vor putea cere desfacerea actelui facut cu incalcarea rezervei lor succesorale
O donatie va putea fi atacat in instanta la momentul succesiunii.
Mai sigur ar fi fost un conract de vanzare-cumparare.
grace_r a scris:

O donatie va putea fi atacat in instanta la momentul succesiunii.
Mai sigur ar fi fost un conract de vanzare-cumparare.

Si contractul de vanzare cumparare facut catre fiul vitreg este tot atat de usor ANULABIL!
B-)
Nu sunt expert, dar cred ca totusi contractul de vanzare -cumparare (cae nu ascunde o donatie) poate sta mult mai bine in picioare, totusi.
Oricine are dreptul de a vinde bunurile lui cui doreste :)